Ovo je vaš prvi kontakt s poslodavcem, a znate da je prvi dojam teško promijeniti.
Izbjegavaje ove greške kada pišete molbu za posao:
1) 'Ja, ja i samo ja'
Vaša molba nije vaša autobiografija. Koncentrirajte se na poslodavca i što vi njemu možete ponuditi, a ne što očekujete da on ponudi vama. Maksimalno se oduprite potrebi da u molbi ispričate svoju životnu priču.
2) Neupečatljiv uvod
Prva rečenica mora biti upečatljiva. Nemojte moliti za pažnju, pokažite da ste vrijedni pažnje.
3) Umanjujete svoju važnost
Molba je vaš reklamni letak: treba sadržavati glavne razloge zašto vas je dobro zaposliti i što možete ponuditi poslodavcu. Kako biste to dokazali, uskladite svoje vještine i postignuća s onim što prepoznajete kao potrebe poslodavca (kroz oglas ili informacije o kompaniji).
4) Previše teksta
Kratko i jasno – tako molba treba izgledati i zvučati. Nemojte pisati eseje, poslodavci to nemaju vremena čitati (ili ćete ih uspavati) – neka sve stane na maksimalno jedan list papira.
5) Prepričavanje životopisa
Molba je dopuna životopisu. Iskoristite je kako biste prepričali neku konkretnu anegdotu koju možete povezati s poslodavcem kojem se obraćate ili s nečim što je poslodavac istaknuo u oglasu.
6) Navođenje radne pozicije
Uvijek u molbi navedite radnu poziciju za koju se prijavljujete. Naime, postoji mogućnost da vaše prijave čita jedna osoba koja je zadužena na selekciju kandidata u više natječaja koji su u tijeku. Ako ne zna za koji ste se natječaj konkretno prijavili, drastično si smanjujete šanse da vas zovu na razgovor.
7) Prilagodba molbe
Generičke molbe nisu dobre, ali ako ste u stisci s vremenom i takva će poslužiti, dok je barem malo prilagodite oglasu na koji se prijavljujete i poslodavcu. Potrudite se barem uvodno osloviti osobu kojoj se obraćate, ukoliko znate ime (npr. Poštovani gospodine Horvat).
8) Pasivan završetak
Obavezno izrazite želju za povratnom informacijom i navedite svoje kontakt podatke (e-mail, mobitel). Iako bi se takva praksa trebala podrazumijevati, ponekad to nije slučaj, stoga nije na odmet da pokažete da vam je stalo. Možete čak napomenuti i da ćete biti slobodni kontaktirati poslodavca kako biste se informirali o daljnjem tijeku selekcijskog postupka. Malo inicijative nije na odmet.
9) Nepristojnost
Uvijek na kraju poslodavcu možete zahvaliti što je izdvojio vrijeme za čitanje vaše molbe – sigurno će to znati cijeniti.
10) Potpis na kraju
Uz srdačan pozdrav lijepo je i potpisati se na kraju molbe punim imenom i prezimenom, a možete dodati i svoje zvanje uz potpis.