Nekad dodatni bonus za zaposlenike, danas uteg oko vrata?
Uz to što zaposlenici često ostaju na poslu nakon radnog vremena, postalo je gotovo normalno da se na poslovne e-mailove ili pozive odgovara u bilo koje doba dana ili noći, piše Martina Čizmić za Women in Adria.
Međutim, sve se češće mogu čuti prigovori i negodovanja zaposlenika koji primaju poslovne e-mailove i u vrijeme koje bi trebalo biti njihovo privatno.
Prema istraživanju američkog Pew Research Centra, 44% ispitanih redovito obavlja radne zadatke izvan radnog mjesta, a 35% je istaknulo kako im je digitalna tehnologija povećala broj sati koje provode radeći.
Nijemci su prepoznali problem uplitanja poslovnog u privatni dio dana. Tako su u Volkswagenu i BMW-u dobrovoljno podesili korporativne servere da ne isporučuju poslovne e-mailove između 18:15 sati i 7 sati ujutro. “Odmor od e-mailova” odnosi se samo na zaposlenike koji nisu na managerskom nivou.
Njemačka ministrica rada, Andrea Nahles čak je istaknula kako postoji potvrđena veza između stalne dostupnosti i povećanja broja psihičkih bolesti te pozvala na izglasavanje “anti-stresnog” zakona kojim bi se ograničio pristup poslovnom e-mailu nakon radnog vremena.
U Francuskoj je Zakon o radu gotovo zabranio zaposlenicima u tehničkim i konzultantskim tvrtkama da odgovaraju na e-mailove i druge načine komunikacije nakon radnog vremena. Iako još nije jasno kako će se to provoditi u praksi, bilo kakav pokušaj ograničavanja invazije poslovnog života u privatni smatra se pozitivnim.
Što preostaje zaposlenicima koji i nakon radnog vremena primaju e-mailove i poruke povezane s poslom, a od njih se očekuje da na njih odgovaraju što prije?
Savjetnik za karijere Robert Hellmann za Forbes je sažeo nekoliko savjeta koji, ponajprije, ovise o položaju zaposlenika u tvrtki.
Raspitajte se među svojim kolegama kako oni reagiraju u takvim situacijama. Naime, neke djelatnosti i tvrtke ponose se brzom reakcijom i stalnom dostupnošću pa bi se i od zaposlenika u takvim tvrtkama očekivalo da odgovaraju odmah. Ako predmet poruke nije hitan, možete odgoditi odgovor nekoliko sati ili čak do sljedećeg dana.
Planirate li biti nedostupni zbog putovanja ili obaveza, radije to najavite svom šefu kako on ne bi pomislio da izbjegavate pozive ili poruke. Isto se odnosi i na godišnji odmor tijekom kojeg ne želite misliti na posao. Najavite šefu i kolegama da nećete biti dostupni i dogovorite tko bi mogao preuzeti vaše e-mailove i pozive.
Što bi šefovi trebali napraviti?
Baš kao i zaposlenici, i šefovi bi morali znati u kojim situacijama poslati e-mail, a u kojim situacijama radije pričekati radno vrijeme.
Link na cijeli članak.