Uvijek je dobro imati pitanje za poslodavca na razgovoru za posao. Naravno, ne bilo kakvo pitanje.
Pojedina pitanja mogu vam otkriti puno o poslodavcu i načinu rada unutar tvrtke, ali postoje i ona koja vam mogu odmoći u dobivanju posla.
Business Insider pobrojao je pitanja koja ne biste trebali pitati na razgovoru za posao te ponudio alternativna pitanja pomoću kojih ćete saznati sve što je bitno i usput ostaviti dobar dojam:
1) Nemojte pitati: „Čime se vaša tvrtka bavi?“
Ostavit ćete dojam da se niste pripremili za razgovor. Općenito, izbjegavajte pitanja na koja ste i sami mogli saznati odgovor uz malo 'guglanja'.
Pitajte: „Kako biste opisali kulturu tvrtke?“ ili „Koga smatrate najvećim konkurentom? Po čemu ste bolji?“
Proniknite u njihovu filozofiju i otkrijte kako definiraju zadovoljstvo zaposlenika te koje mogućnosti profesionalnog razvoja nude. Saznajte što ovu tvrtku razlikuje od sličnih, ali i kako možete doprinijeti njihovim ciljevima.
2) Nemojte pitati: „Kolika će biti moja plaća?“
Znamo da je ovo bitno, ali suzdržite se neko vrijeme. Najprije prikupite sve potrebne informacije o tvrtki s pretpostavkom da će upravo vas zaposliti. Ako se tema plaće spontano iskrsne, porazgovarajte o tome, ali imajte na umu da plaća obično nije dio prvog razgovora.
Pitajte: „Možete li mi reći kako izgleda daljnji tijek selekcije, koji su sljedeći koraci?“
Umjesto da odmah pitate što vam nude, radije se fokusirajte na proces donošenja odluke.
3) Nemojte pitati: „Radi li se prekovremeno?“
S ovakvim pitanjem više govorite o svom pristupu prema poslu, a u velikom broju slučajeva najčešće ćete dobiti tek nedefinirani odgovor.
Pitajte: „Kakve vrijednosti tvrtka njeguje kada je u pitanju ravnoteža između poslovnog i privatnog života?“
Ovo je pitanje na tragu prethodnog, ali općenito i daje prostora za dodatne informacije koje ne biste imali priliku saznati kada biste se fokusirali samo na pitanje o radnim satima.
4) Nemojte pitati: „Hoću mi morati puno raditi prekovremeno?“
Ovo je bez sumnje pitanje koje nikako ne biste trebali postaviti.
Pitajte: „Ako dobijem posao, kako će izgledati moj tipičan radni dan?“
Osim što pokazujete zanimanje za radnu poziciju, dajete mogućnost poslodavcu da vam otkrije više informacija o samoj prirodi posla. Temeljem toga lakše ćete odlučiti i želite li raditi taj posao te posjedujete li vještine potrebne za obavljanje istog.
5) Nemojte pitati: „Hoću li imati vlastiti ured?“
Možete ostaviti dojam osobe koja priželjkuje distanciranost pa poslodavac može pogrešno zaključiti da niste timski igrač.
Pitajte: „Kako je ova pozicija uključena u cjelokupni poslovni proces?“
Na ovaj način možete saznati puno o hijerarhiji, jeste li prvi koji dobivaju zadatak ili ste uključeni u određeni zadatak tek pri kraju cjelokupnog procesa.
6) Nemojte pitati: „Mogu li tijekom dana obaviti privatni telefonski razgovor?“ ili „Nadzirete li e-mail ili korištenje interneta?“
Na ovaj način pokazujete da niste posvećeni poslu, čak i ako to nije slučaj.
Pitajte: „Imate li ikakvih dilema vezanih uz moje kvalifikacije?“
Iako vas ovo pitanje stavlja u ranjiv položaj, pokazuje da imate dovoljno samopouzdanja otvoreno govoriti o svom radnom iskustvu s potencijalnim poslodavcem.
7) Nemojte pitati: „Kada mogu uzeti godišnji odmor?“
Planiranje slobodnog radnog vremena prije nego što ste uopće počeli raditi pokazuje da niste fokusirani na posao.
Pitajte: „Ako dobijem posao, koje su tri najvažnije stvari koje bih trebao postići tijekom prvih šest mjeseci do godinu dana u tvrtki?“
Poslodavca uvijek zanima što možete učiniti za poslovanje. Istovremeno, odgovor na ovo pitanje daje vam uvid u očekivanja tvrtke, način na koji mjere uspjeh, a istovremeno pruža dodatne informacije temeljem kojih ćete lakše procijeniti želite li uopće prihvatiti posao.
8) Nemojte pitati: „Hoću li dobiti povišicu?“
Ne želite ostaviti dojam da je novac jedino što vas zanima.
Pitajte: „Koje osobine imaju vaši uspješni zaposlenici? Što je najvažnije postići za napredovanje?“
Na ovaj način postavljate vrlo slično pitanje, ali naglasak stavljate na način obavljanja posla, vaše mjesto unutar tvrtke i pritom možete doznati još više informacija koje će vam olakšati odluku o prihvaćanju tog posla.
9) Nemojte pitati: „Mogu li doći/otići ranije ako sam obavio/la sav posao?“
Nemojte raditi planove s obavezama i radnim vremenom prije nego što ste počeli raditi.
Pitajte: „Kako definirate i vrednujete uspjeh?“
Saznajte kako tvrtka mjeri uspjeh i produktivnost zaposlenika. Na ovaj način možete saznati kakav način rada se od vas očekuje ali i dijelite li vi i poslodavac iste vrijednosti.
10) Nemojte pitati: „Koliko brzo mogu očekivati promaknuće?“
Dobro je što ste ambicioznim ali još uvijek niste dobili posao i ne znate što je sve potrebno zadovoljiti kako biste mogli napredovati. Koncentrirajte se na ovu konkretnu radnu poziciju
Pitajte: „Što su kolege do sada ostvarili, temeljem čega su napredovali na ovoj radnoj poziciji?“
Glavni cilj ovog pitanje je otkriti kako tvrtka mjeri uspjeh zaposlenika.
11) Nemojte pitati: „Što bih trebao/la izbjegavati u uredu?“ ili „Koja je procedura ako se ne slažem s nadređenim ili s kolegom?“
Ostavit ćete dojam da niste osoba koaj se lako prilagođava. Nemojte pretpostavljati dramu, prije nego što ste zakoračili na svoje radno mjesto.
Pitajte: „Tko mi je nadređena osoba?“ Ili „Možete li mi navesti primjer kako bi izgledala moja suradnja s nadređenim?“
U slučaju da imate nekoliko šefova, dobro je znati kakav je njihov međuodnos i kome u kojoj mjeri odgovarate, čija zaduženja imaju prioritet i sl. Ova pitanja otkrit će vam više informacija o nadređenima i njihovom načinu rada.
12) Nemojte pitati: „Jeste li u braku? Imate li djecu?“
Osoba pitanja nisu prihvatljiva na razgovoru za posao. Vrijedi i obrnuto: pitanja o vašem bračnom statusu i djeci nisu primjerena i poslodavac ih ne bi trebao postavljati niti ste dužni odgovoriti na ovakva pitanja, ukoliko ih smatrate neprikladnima.
Pitajte: „Kakav je bio vaš karijerni put i koliko se promijenio otkad radite ovaj posao?“ ili „Koji je najzanimljiviji projekt na kojem ste radili?“
Većina ljudi voli pričati o sebi. Pokušajte angažirati poslodavca da vam otkrije više informacija o svom profesionalnom putu.
13) Nemojte pitati: „Provjeravate li kandidate na društvenim mrežama?“ ili „Provjeravate li kandidate kod bivšeg poslodavca?“
Uvijek pretpostavite da vas je poslodavac istražio online prije nego što vas je pozvao na razgovor za posao. Također, nemojte bespotrebno buditi njegove sumnje spominjanjem bilo kakve vrste provjere.
Pitajte: „Mogu li vam pružiti još neke informacije koje bi vam olakšale odluku o zapošljavanju?“ ili „Osim traženih vještina koje ste naveli u oglasu, postoje li dodatne meke vještine koje bi bile idealne za ovu radnu poziciju i rad unutar tvrtke?“
Ova jednostavna i ljubazna pitanja pokazuju da ste spremni ponuditi dodatne informacije koje će poslodavcu dokazati da ste najbolji izbor.
14) Nemojte pitati: „Kakav sam bio na razgovoru? Jesam li dobio posao?“
Želite li brzu povratnu informaciju, pričekajte najprije da završe razgovori sa svim kandidatima, a zatim možete poslati email u kojem zahvaljujete na razgovoru i molite povratnu informaciju o dojmu koji ste ostavili te daljnjem tijeku selekcije.
Pitajte: „Hoći li u daljnjem tijeku selekcije razgovarati s još nekim? Želite li da upoznam još neke kolege tijekom selekcijskog postupka?“ ili „Imate li još kakvih pitanja za mene?“
Na ovaj način možete saznati više detalja o daljnjem tijeku selekcije. Jednako tako, možete saznati više o procesu kako se donose odluke unutar tvrtke.
15) Nemojte pitati: „Koliko moram čekati da mi se javite?“
Razumljivo je da čim prije želite dobiti odgovor, ali postoji ljepši način da to saznate.
Pitajte: „Koliko otprilike traje proces donošenja odluke o izboru kandidata? Kada mogu očekivati povratnu informaciju?“
Ovako pokazujete interes za konkretnu radnu poziciju na koju ste se prijavili, zanima vas rok koji je potreban za donošenje odluke i kada otprilike možete očekivati povratnu informaciju. To će vam olakšati odluku kada točno želite poslati svoj email zahvale na sudjelovanju u razgovoru i koliko im dajete vremena prije nego što aktivno krenete s daljnjom potragom za poslom.
Sretno na razgovoru! :)