Zagrebačka škola ekonomije i managementa već 14. godinu za redom u travnju održava tradicionalni Student Future Day - događaj posvećen međusobnom upoznavanju i networkingu uglednih poslodavca i studenata.
ZŠEM je ove godine prvi puta pod vodstvom psihologice dr.sc. Ivone Škreblin Kirbiš u suradnji sa švicarskom tvrtkom GRIT International proveo istraživanje ponašajnih stilova i motivacije za posao studenata svih godina, uključujući i MBA studente. Nakon što je svaki student ispunio ovaj alat, dobio je detaljnu individualnu povratnu informaciju temeljem koje dalje ima priliku graditi sliku o sebi i razvijati dodatno bilo svoje slabosti ili svoje snage.
Nakon održanog Student Future Day-a, događaja izuzetno korisnog za studente ZŠEM-a ne samo zbog rekordnog broja tvrtki i poslodavaca koje mogu upoznati nego i zbog olakšavanja pronalaska obvezne stručne prakse; razgovarali smo sa studenticom 3. godine, smjera ekonomije i managementa - Lucijom Bilobrk, studenticom 4. godine i asistenticom u Career Centru, istog smjera – Elen Pavlić, te studentom 2. godine, istog smjera, no na engleskom - Lovre Kolega.
I: Bok! S obzirom na to da razumijete koliko je bitna kvalitetna praksa za budućnost, što Student Future Day znači za vas?
Elen: Student Future Day je prilika za studente ZŠEM-a da upoznaju poslovni svijet te steknu znanja o tvrtkama koje sudjeluju na SFD-u, prikupe kontakte i potencijalno se zaposle ili nađu stručnu praksu. Smatram da je to produktivno događanje koje ZŠEM nudi studentima.
Lucija: Osobno smatram da je to jedan od najkorisnijih dodatnih sadržaja ove škole (ZŠEM-a) jer dobrim networkingom i prezentacijom, daje studentima priliku doći u kontakt s ljudima koji jednog dana mogu odlučivati o njihovom zaposlenju. Također SFD kroz razne radionice, okrugli stol i speed networking daje studentima uvid u to što tvrtke traže, na koji način evaluiraju i selektiraju kandidate te najbitnije što se može očekivati na intervjuima, sve su to stvari koje potencijalno mogu biti apstraktne i zastrašujuće studentima i mladim ljudima koji tek ulaze na tržište rada.
Lovre: Student Future Day vidim kao priliku za studente za upoznavanje s poslodavcima, a i priliku za poslodavce da vide kakve će oni ljude moći zaposliti u budućnosti.
I: Jeste li i prijašnjih godina sudjelovali na Student Future Day-u?
Elen: Prijašnjih godina sudjelovala sam kao posjetitelj, a ove godine sudjelovala sam i u organizaciji istoga.
Lucija: Prijašnjih godina SFD sam polazila kao „izviđač“ odnosno obilazila sam sajam poslova s kolegama i raspitivala se kako se najbolje pripremiti te odabrati posao ili kompaniju za praksu ili posao. Kako sam tada bila na nižim godinama smatrala sam da nemam još dovoljno znanja da bi se okušala u nečem više. Ove godine sam sudjelovala kao Ambasador u organizaciji te također na radionicama i okruglom stolu, i izuzetno sam zadovoljna sa svime što sam čula i naučila jer su sve teme bile aktualne (Privlačenje i zadržavanje milenijalaca) i korisne.
Lovre: Jesam, ove godine sam s kolegama imao priliku održati prezentaciju na SFD-u o implementaciji chatbota, a i fotografirao sam pa sam imao priliku vidjeti kako to izgleda i sa druge strane.
I: Jeste li zadovoljni ovogodišnjim izborom tvrtki?
Elen: Jako sam zadovoljna izborom tvrtki koje su sudjelovale. Imali smo tvrtke iz gotovo svih sektora te je svaki student imao priliku pronaći tvrtku koja mu najviše odgovara.
Lucija: Ove godine sudjelovalo je 29 tvrtki što malih što velikih i teško je izdvojiti zbog kojih sam najuzbuđenija ali definitivno sam uživala u Podravkinoj radionici o tome kako se pripremiti za intervju. Također svi sudionici su imali priliku sudjelovati u interaktivnim „igricama“ koje su tvrtke kao Atlantik, KPMG i druge osmislile kao dio procesa selekcije što pokazuje da ne rade samo studenti na tome da se dobro prezentiraju tvrtkama nego i obrnuto, tvrtke smišljaju način kako privući mlade ljude.
Lovre: Jako sam zadovoljan, ove godine smo imali neke velike firme, naprimjer Samsung i Coca Colu, i puno više tvrtki izlagača.
I: Kojim studentima i zašto bi ste preporučili SFD?
Elen: SFD bi preporučila svim studentima ZŠEM-a jer je to jedinstveni događaj organiziran isključivo za nas. Smatram kako svi mogu steći nova iskustva i skupiti kontakte kojima se mogu javiti pri traženju posla. Naglasak bi stavila na studente treće i četvrte godine kako bi, baš kao i ja, uklonili strah od prvih intervjua koji dolaze. Osim SFD-a preporučila bih radionice i gostujuća predavanja u organizaciji Career Centra koje se odvijaju tijekom cijele godine i pripremaju nas za SFD npr. LinkedIn radionica- Adecco, Kako se što bolje predstaviti poslodavcu - Coca Cola, Posjet Unija računovodstvenoj kući i upoznavanje s načinom rada u tvrtki, Deloitte - Biti konzultant u big4, Colliers International - Budi dio globalnog tima Colliers International ali djeluj lokalno, Posjet PwC-u i mnoge druge...
Lucija: Također bih preporučila svim studentima, no definitivno bih starijim studentima preporučila sudjelovanje na radionicama i speed networkingu jer su one dizajnirane upravo za njih, stoga smatram da je to jedinstvena prilika za ostvarenje dodatnih „bodova“ kod poslodavaca.
Lovre: Preporučio bih svim studentima ZŠEM-a zato što je to najbolja prilika za upoznavanje s poslodavcima i stjecanje iskustva vezano uz traženje prilika za zaposlenje.
I: Možete li nam objasniti zašto je Speed networking koristan za studente?
Elen: Imala sam priliku sudjelovati u kratkom intervju za posao sa čak 7 tvrtki, te su mi dali povratnu informaciju o meni i mom nastupu. Smatram kako će mi baš speed networking pomoći u daljnjem pronalasku zaposlenja jer mi se smanjio strah od selekcijskog postupka pri zaposlenju.
Lovre: Meni je osobno najbolja stvar na SFD-u speed networking, pošto studenti na taj način stječu iskustvo razgovora za posao. Nisam sudjelovao na speed networkingu, ali dok sam fotografirao
vidio sam koliko je svima bilo zabavno i da su studenti puno naučili o tvrtkama a i o sebi, pošto su poslodavci mogli studentima dati ocjenu na kraju njihovog razgovora.
I: Hvala vam na razgovoru i želimo vam puno uspjeha u budućnosti.
Tvrtke sudionici ovogodišnjeg Student Future Day bile su:
Adecco Hrvatska, Atlantic Grupa, Bina-Istra, Coca-Cola HBC Hrvatska, Colliers Advisory, Croatia osiguranje, Deloitte, Erste & Steiermärkische Bank, Franck, INA, KPMG, Lider media, Lidl Hrvatska, Mate, Elektronički računi, Tau on-line (MojPosao), NEXT Junior Enterprise, Procter & Gamble, Platinum Invest, Philip Morris Zagreb, Podravka, Positive Equity, PricewaterhouseCoopers, Samsung Electronics Austria GmbH, SofaScore, Tele2, Unija računovodstvena kuća, Vindija, ZŠEM - Poslovna akademija.
Kako biste stekli pravi dojam o događaju, pogledajte fotogaleriju s ovogodišnjeg ZŠEM-a.