Prema broju radnika koji si ne mogu priuštiti tjedan dana ljetovanja Hrvatska je u Europi na visokom trećem mjestu.
To što je Hrvatska na trećem mjestu neslavne liste europskih zemalja čiji građani ne mogu ni tjedan dana na ljetovanje moglo je izgledati i gore da se u analizu uzela i jedna važna stvar koja muči brojne građane.
"Ako gledamo da su i plaće i mirovine još vrlo često opterećene i nekim ratama kredita koje statistika službena ne obuhvaća, onda zapravo imamo jednu dosta lažnu sliku tako da možemo govoriti da se izrazito teško živi", kazao je Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata, objavio je RTL.
Uzmemo li u obzir da većina umirovljenika prima mirovine ispod prosječne 2.582 kune, računica je i više nego jasna. Nemamo dovoljno ni za hranu, lijekove i režije, a kamoli troškove smještaja, puta i ostalih “luksuza” ljetovanja, od kave, sladoleda, ručka pa nadalje.
Sever ističe da i oni koji na more idu, čine to s velikom dozom odricanja, planirajući i opskrbljujući se namirnicama s akcija mjesecima unaprijed kako bi si na moru mogli priuštiti – samo more.
Poražavajući su i rezultati ankete koju su proveli na portalu mirovina.hr, a u kojoj je sudjelovalo više od 1.100 umirovljenika. Tako je njih više od 50 posto (52,54 posto) potvrdilo da su zadnji put na moru bili prije deset ili više godina.
Njih 16 posto su ipak imali sreće more vidjeti ove godine. U takvim slučajevima riječ je uglavnom o ljetovanjima uz podršku obitelji ili u privatnim vikendicama te kraćim odmorima uz minimalne troškove.
Više od 13 posto ljetovalo je zadnji put prije više od pet godina, dok ih 10 posto na moru nije bilo unazad pet godina. Lani, odnosno preklani na moru je bilo oko 7 posto naših čitatelja umirovljeničke populacije.
Izvor: RTL, mirovina.hr