Share
Tweet
Share
Send to friend

Kako i koliko štedjeti

Svatko od nas trebao bi imati nešto "kratkoročne ušteđevine" stavljene negdje sa strane, na sigurno, i prije svega – lako dostupne.

Pod "kratkoročnom ušteđevinom" razumijeva se novac koji bi nam mogao zatrebati za hitne situacije i velike izdatke u razdoblju od iduće 3 do 7 godina, ovisno o planovima.

Nije dakle sporno da bismo svi trebali imati određeni crni fond koji će nam pružiti osjećaj sigurnosti.

Pitanje koje se postavlja jest – koliko bismo novaca trebali imati te gdje i kako ga pohraniti da bi nam bio najjednostavnije i najbrže dostupan u situaciji kad nam zatreba.

Jasno je da se u Hrvatskoj, u kojoj mnogi žive od danas do sutra, kratkoročna štednja za nuždu ne prepoznaje kao tradicijska osnova ulaganja u štedne depozite banaka, ali je činjenica da bi to tako trebalo biti.

Cilj je, kako bilo, imati što likvidnija sredstva, novac za kojim možete posegnuti brzo i jednostavno, bez većih gubitaka i komplikacija.

Koliko najmanje trebate štedjeti?

Iznos koji ćete staviti u svoj "štedni fond" potpuno je vaša odluka. Ipak, postoje neke smjernice i okviri kojih biste se trebali pridržavati želite li biti mirni.

Koliko ćete novca staviti "sa strane", ovisi ponajprije o sljedećim razlozima:

  • Spremnost za preuzimanje rizika – riziku skloniji ulagači više vjeruju u ulaganje u dionice.
  • Vaše potrebe za 6 mjeseci – jako bitan faktor koliko uložiti u kratkoročnu štednju jest i broj osoba koje ovise o vama.
  • (Ne)planirani troškovi – razmislite o troškovima koje morate pokriti od svoje ušteđevine, a ne iz plaće i tekućih primanja. (A.T.)

  • Izvor:
    manager.hr

    We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.