Share
Tweet
Share
Send to friend

Američke kompanije sve više traže menadžere iz inozemstva

Čelne pozicije korporativne Amerike sve se češće popunjavaju menadžerima iz svih dijelova svijeta.

Posljednje imenovanje dogodilo se u američkom financijskom divu Citigrupu, kada je Indijac Vikram Pandit imenovan predsjednikom uprave te se tako pridružio 14-orici drugih menadžera stranaca koji upravljaju kompanijama s popisa Fortune-ovih 100.

Nadalje, čelnik proizvođača cigareta Altria Group rođen je u Egiptu, izvršni direktor Pepsija je Indijac, na čelu Liberty Mutual Group je Irac, dok je predsjednik uprave kompanije Alcoa Marokanac.

Broj stranih menadžera naglo je porastao s obzirom da ih je 1996. godine na čelnim pozicijama 100 vodećih kompanija u SAD-u bilo 9 rođenih izvan SAD-a, a veliki su izgledi da u slijedećim godinama njihov broj naraste i više od trenutnih 14.

Iako neki ovaj trend objašnjavaju riječima da je među ljudima rođenim izvan SAD-a dosta onih poduzetničkog duha, pravi razlog leži u globalizaciji, odnosno širenju kompanija na strana tržišta.

Tako, primjerice, korporacije indeksa Standard & Poor's 500, u prosjeku, prvi put očekuju da će polovicu prodaje ostvariti u prekooceanskim zemljama, dok su prije šest godina ostvarivali tek trećinu.

Američki divovi poput General Electrica i Procter & Gamblea krenuli su postavljanjem stranaca na izvršna mjesta još 70-ih i 80-ih godina radi osvajanja novih tržišta. Međutim, kako danas i manje kompanije u SAD-u počinju zapošljavati strance, "one se sve manje osjećaju američkima, a sve više internacionalnima", tumači profesor menadžmenta Michael Useem sa Wharton School na Sveučilištu Pennsylvania.

Sastav njihova top-menadžmenta trebao bi uskoro biti još raznovrsniji, s obzirom na 40% veći broj stranih studenata na američkim poslovnim školama i fakultetima.

Indijac S. P. Kothari koji inače radi kao zamjenik dekana na Sloan School of Management na MIT-u navodi kako ovakav trend ne znači da je nešto krivo u SAD-u ili među radnom snagom, već je to samo igra brojeva. "SAD ima 300 milijuna stanovnika, a u svijetu se školuje oko dvije milijarde ljudi pa je logično da se onda veliki broj educiranih menadžera nađe u američkim kompanijama".

U tvrtkama koje se bave headhuntingom ističu da kompanije od njih sve više traže lidere i menadžere s iskustvom izvan SAD-a, a u General Electriu dodaju da je kod njih "jedan od najčešćih kriterija pri zapošljavanju međunarodno iskustvo". (V.K.)

Izvor:
New York Times

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.