Share
Tweet
Share
Send to friend

Do 2100. broj starijih ljudi će se utrostručiti

Starenje stanovništva sve više pogađa gospodarstva zemalja, a znanstvenici predviđaju da će se ono ubrzati sljedećih dvadesetak godina, dok smirenje situacije predviđaju završetkom stoljeća, pokazalo je istraživanje koje je objavljeno u britanskom znanstvenom časopisu Nature.

U istraživanju stoji da će starenje stanovništva najviše pogoditi razvijene zemlje, a to će se posebice osjetiti nakon što baby boomeri odluče otići u mirovinu.

Japan je već blizu vrhunca starenje stanovništva i pada nataliteta, a odmah iza Japana slijede Sjeverna Amerika, Europa, Kina i zemlje koje su pripadale nekadašnjem Sovjetskom Savezu a koje će taj vrhunac doseći između 2020. i 2030. godine.

Znanstvenici predviđaju da će ubrzano starenje stanovništva u južnoj Aziji početi oko 2035. godine, na Bliskom istoku oko 2040. godine te u subsaharskom području polovicom stoljeća.

Trenutno u svijetu čak 10% ukupnog stanovništva ima više od 60 godina, a predviđa se da će broj 60-godišnjaka i starijih do 2020. narasti na 13%, a 2030. na čak 17 posto. Također, predviđa se da će taj postotak do 2100. godine doći na 32 posto.

Kina je jedina zemlja u kojoj predviđaju da će se taj broj učetverostručiti, od sadašnjih 10% na 42% u 2100. godini, dok će se u Zapadnoj Europi taj postotak gotovo udvostručiti na 42% u 2100., a do kraja stoljeća mogao bi doseći zabrinjavajućih 60 posto.

Znanstvenici su također upozorili na produljenje ljudskog vijeka, tako da će osoba s 65 godina starosti u 2100. moći očekivati da će doživjeti više od 90 godina.

Znanstvenici koji su radili na ovom istraživanju naglašavaju da su ove procjene iznimno važne za državnu politiku, posebice zdravstvenu. (A.T.)

Izvor:
Nature

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.