Žene koje rade posao u noćnim smjenama sklonije su ranijem umirovljenju i izloženije većem riziku raznih oboljenja, od muških zaposlenika, pokazuje nova danska studija.
Iako je rizik za zdravlje uzrokovan noćnim radom već odavna poznat, autori upozoravaju kako su u ovoj studiji po prvi puta jasno definirane razlike među rodovima.
Istraživači su pratili rad oko 8.000 žena i muškaraca, koji rade u smjenama ili prekovremeno te utvrdili da su žene u ovim slučajevima sklonije ranijem odlasku u mirovinu zbog narušenog zdravlja.
Također je otkriveno da žene koje rade u noćnim smjenama u mirovinu odlaze ranije čak i od onih žena koje rade u smjenama tijekom dana, a razlika se nije mijenjala čak i nakon što su ubrojeni ostali čimbenici koji utječu na zdravlje, poput rada u zadimljenom prostoru, prekomjerne težine ili socio-ekonomskog statusa.
Inače, studija je provođenja od 1990. do 2006., a tijekom ispitivanja svi su ispitanici morali popuniti upitnike o svom poslu i životnim navikama te su bili promatrani do trenutka kada su navršili 60 godina ili do trenutka smrti.
Od ukupnog broja ispitanika tj. 3.980 žena i 4.025 muškaraca, u prijevremenu su mirovinu zbog narušenog zdravlja otišle 253 žene odnosno 173 muškarca.
Čak i kad su ubrojeni negativni čimbenici, žene su još uvijek u 34% više slučajeva odlazile u prijevremenu mirovinu.
Razne su studije do sada već potvrdile da noćni rad šteti kardiovaskularnom sustavu, povećava rizik oboljenja od raka i čira, a može uzrokovati i probleme u trudnoći. Izloženost stresu, nedostatak sna i hormonalni poremećaji samo su neki od uzroka oboljenja.
Autori su također izrazili zabrinutost zbog sve većih opterećenja zaposlenika, što bi moglo negativno utjecati na žene, ali i na ostale zaposlenike koji rade u noćnim smjenama ili svakodnevno odrađuju prekovremene sate. (V.K.)
Izvor:
BBC