Američka su se sveučilišta posljednjih godina našla pod pritiskom da jasno prikažu koliko studenti znanja stječu tijekom studija, a u zadnje se vrijeme raspravlja i o pokretanju inicijative da kvalitetu sveučilišta ocjenjuju roditelji studenata.
No, u djelotvornost sveučilišta počeli su sumnjati i poslodavci. Istraživanje u kojem je sudjelovao 301 poslodavac jasno pokazuje da oni priželjkuju svježe diplomante s modernim znanjem o stvarnom svijetu, a 63% njih ističe kako mladi nisu pripremljeni za globalnu ekonomiju.
Poslodavci naime smatraju da se studente tijekom školovanja osposobljava samo za polaganje ispit, dok o stvarnom radu i načinu poslovanja ne znaju gotovo ništa, osim onoga što su naučili iz knjiga. Također, poslodavci su naveli kako današnjim diplomantima nedostaje znanja i o dobrotvornom radu u zajednici.
Nadalje 57% poslodavaca smatra da manje od polovice američkih studenata ima dovoljno znanja za uspjeh na današnjem tržištu rada, ali nisu potpuno osposobljeni za rad niti na jednom području.
Istovremeno, 40% poslodavaca smatra da bi procjene profesora o osposobljenosti studenata uvelike pridonijeli selekciji kvalitetnih zaposlenika, dok samo oko 13% njih smatra da je prijepis ocjena dobar pokazatelj znanja studenata. (V.K.)
Izvor:
USA TODAY