U cijelom svijetu 14% posloprimaca laže u svojim životopisima ili na razgovorima za posao, pokazuje međunarodno istraživanje o radnoj snazi koje je na uzorku od 155.000 ispitanika iz 33 zemlje, provela konzultantska tvrtke Kelly Services.
Posloprimci navode da se lažima najčešće služe kako bi povećali svoje izglede za dobivanje posla, a najviše lažu o visini plaće kod bivšeg poslodavca ili o dosadašnjem poslovnom iskustvu.
"Najpoštenijima" su se pokazali posloprimci na Novom Zelandu (tek 4% ih laže), dok se na samo dnu nalaze posloprimci u Ukrajini (41%). Za njima slijede Rusija (30%), Španjolska (27%) i Kina (25%).
Osim toga, istraživanje je pokazalo da posloprimcima najgori dio potrage za poslom nije razgovor kod poslodavca, već čekanje povratne informacije nakon razgovora i testiranja. Tako je 31% ispitanika navelo da je iščekivanje odgovora za njih najgori dio traženja posla, a toga se najviše groze posloprimci u Australiji i Njemačkoj (62%).
Nadalje, otkriveno je da poljski posloprimci najčešće šalju životopise putem Interneta tj. e-maila (92%), a za njima slijede Indonežani (91%) te Talijani i Malezijci (90%). Iako se uz SAD veže visoka tehnološka razvijenost, tamošnji posloprimci nalaze se pri dnu ljestvice, s obzirom da životopise putem Interneta ili e-maila šalje samo 62% posloprimaca.
Usporedbe radi 25% Amerikanaca trenutni je posao dobilo na temelju preporuke ili pisma, dok je takvih u Velikoj Britaniji tek 16 posto. Također, svoj posljednji posao je preko Interneta našlo 54% Australaca, ali tek 16% Amerikanaca.
Nadalje, Meksikanci su u većini slučajeva itekako samouvjereni na razgovoru za posao (89%), za razliku od japanskih posloprimaca gdje se u svoje samopouzdanje uzda njih 33posto. (V.K.)
Izvor:
peterhorn.dk