Share
Tweet
Share
Send to friend

Borba za informatičke talente se nastavlja

Gomila američkih studenata informatičkog usmjerenja na sajmu poslova stoji u redu ispred štandova Googlea i Facebooka samo kako bi nakratko pridobila pažnju njihovih headhuntera. Uobičajeno!

No kod Microsofta i Yahooa slika je nešto drugačija. Iako zainteresirani, studenti se ne zadržavaju, piše New York Times.

Žestoka konkurencija među mladim informatičkim talentima, kao i ostalim tehničkim smjerovima u Silicijskoj dolini raste još od kasnih 90-ih. Borba za nadmoć je ujedno i borba za talente. A nakon što je američki softverski gigant Microsoft ponudio više od 44 milijarde dolara za preuzimanje Yahooa postavlja se ključno pitanje – može li spoj dviju "snažnih" kompanija biti dovoljno atraktivan softverskim inženjerima.

Naime, obje kompanije su već neko vrijeme suočene s činjenicom da su njihovi inovativni dani daleko "iza njih".

"Inženjeri žele raditi na novoj tehnologiji, ne prošloj", kaže Bill Demas, jedan od Microsoftovih zaposlenika tijekom 90-ih te Yahoov zaposlenik sve do prošle godine.

"Bit će teško privući najtalentiranije ljude ako uoče da kompanija nije usmjerena na budućnost", rekao je Demas koji danas radi kao izvršni direktor u tvrtki Mokas5 koja ima svega 30-ak zaposlenika a nalazi se u Silicijskoj dolini.

Veličina je uspjeh. Za mnoge mlade inženjere, početak je kompanija koja nudi ugodnu radnu okolinu i veće ovlasti na projektima, kao i mogućnost visoke plaće ali i dobivanja dionica.

Primjerice, Ben Newman, 23-godišnjak koji uskoro očekuje diplomu inženjera informatike na Stanfordu, više preferira kompanije s manjim brojem ljudi.

"Udruživanje Microsoft-Yahoo definitivno smanjuje moj interes za tim kompanijama", veli Newman kojeg interesiraju tvrtke poput Facebooka u kojima može "izraziti svoju kreativnost".

Bill Beer, regruter iz San Francisca, ističe da je tržište rada u Silicijskoj dolini najkonkurentnije do sada.

"Do toga je dovela borba za talente između giganta poput Googlea i Microsofta, ali i kraj vremena kada su kompanije nastajale iz domova i garaža u kojima su danas poznati poslovni ljudi tada raspravljali tek o idejama", zaključuje Beer.

Studenti kalkuliraju prije odabira posla. Ipak, oni koji se odluče za zaposlenje u Googleu uglavnom su motivirani željom za učenjem, napretkom, razvojem, a poneki i brzim bogaćenjem.

Što se tiče hrvatskog tržišta rada, prema analizi ponude i potražnje za 2007. godinu koju je proveo website MojPosao, programer je jedno od deficitarnih zanimanja.

Tijekom 2007. u kategoriji "Računarstvo i Internet" na MojPosao bilo je objavljeno 3.095 oglasa, što je udjel od 9% u ukupnom broju oglasa.
Prošlogodišnje istraživanje o visini plaća koje je također proveo MojPosao pokazalo je da su inženjeri informatike najbolje plaćena struka, a prosječna plaća im je 20% iznad prosjeka.

No, iako su diplomirani inženjeri informatike najtraženiji kadar, godišnje ih se na fakultetima u Zagrebu i Splitu odškoluje tek oko 600, dok su potrebe višestruko veće. (A.T.)

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.