Share
Tweet
Share
Send to friend

Otvorena komunikacija olakšava rad s mladima

Milijuni mladih iz generacije Y ulaze na tržište rada, a učinkovita komunikacija i suradnja s tim zaposlenicima ubuduće će biti izrazito važna za uspjeh organizacija. Ti mladi zaposlenici željni su učenja i stalnog usavršavanja, a kako bi ih privukli tvrtke im često moraju nuditi veći izbor pogodnosti od tek dobre plaće.

Potrebno je istaknuti kako tradicionalni načini vođenja i komunikacije kod ovih zaposlenika nemaju previše učinka, a pojedini čak potpuno odbijaju suradnju po tradicionalnim principima.

Stručnjaci nekih kompanija u kojima se mahom zapošljavaju mladi posloprimci otkrili su na koji način oni rješavaju probleme u komunikaciji i kako razvijaju suradnju s pripadnicima generacije Y.

Ne upravljajte s njima,
savjetujte ih

Suosnivač popularnog američkog website-a za razmjenu sadržaja Digg, Jason Adelson objašnjava kako mladi su mladi zaposlenici izrazito ambiciozni te imaju velika očekivanja za svoje menadžere. Upravo zato žele i raditi s ambicioznim menadžerima koji potiču razvoj njihovih znanja i vještina. I dok je glavni cilj menadžera završiti projekt u zadanim rokovima, mladi žele učiti od njega, zbog čega je potrebno posvećivati im dovoljno pozornosti i strpljenja. Upitajte ih za njihove ciljeve i ambicije, a ukoliko im trenutno radno mjesto ne pruža mogućnosti za razvoj pokušajte im pronaći polje na kojem će se moći razvijati.

Nemojte im samo dodjeljivati zadatke, objasnite im
Čelnik kompanije za proizvodnu sladoleda ColdStone Creamery ističe kako je među njihovim zaposlenicima većina mlađe dobi, kojima nije san miješati sladoled i sa 30 godina. Zbog toga menadžeri ove kompanije nastoje svoje zaposlenike naučiti raznim životnim vještinama, bez obzira na njihove želje u karijeri. U kompaniji objašnjavaju kako oni svojim zaposlenicima pokušavaju dokazati da je upravo njihova kompanija idealno mjesto za prvi posao, zbog niza vještina koje će naučiti. Jedna od značajki ovog lanca jest da svakom kupcu koji ostavi napojnicu, svi zaposlenici otpjevaju pjesmu. Čelnik kompanije ističe da će generacija Y kvalitetno obaviti zadatak samo ako postoji dobar razlog zbog kojeg im je dodijeljen.

Ne naređujte, zamolite
Marisa Mayer je do prelaska u Google predavala računalnu znanost na Sveučilištu Stanford, a sa sobom je po prelasku donijela i jednu zanimljivu ideju – uvođenje "uredskih sati". Svaki dan u 16 sati, ona tijekom 90 minuta prima zaposlenike s kojima otvoreno razgovara o realizaciji njihovih ideja. Ona ističe kako su na ovakvim sastancima razvijeni neki od najraširenijih Googleovih projekata. Čak i nekoliko minuta aktivnog slušanja i razgovora za zaposlenicima ostavlja na njih snažan dojam jer znaju da ih je netko saslušao i da se njihovo mišljenje cijeni.

Ne prikrivajte, komunicirajte
Mladi zaposlenici žele povratnu informaciju o svom radu te više od prijašnjih generacija žele komunicirati sa svojim nadređenima. istraživanje američke tvrtke za regrutiranje Hudson pokazalo je da 25% generacije Y misli kako je barem jedanput tjedno od svog nadređenog potrebno dobiti povratnu informaciju, dok je taj način interakcije bio prihvatljiv tek za 11% baby boomera. Također, mladi žele bolje društvene odnose sa svojim nadređenima i stalni dijalog. Stoga niti ne čudi što ih neki nazivaju "OsnažiMe Generacija" (EmpowerME Generation), jer je to upravo ono što žele – razvijati se, ojačati i steći samostalnost u poslu. (V.K.)

Izvor:
BusinessWeek

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.