Share
Tweet
Share
Send to friend

Unatoč boljem obrazovanju imigranti i dalje podcijenjeni

Migracije uzrokuju velike deformacije među bogatim i siromašnim zemljama, upozorava Organizacija za ekonomsku suradnju i razvitak (OECD) u svom posljednjem izvješću.

Glavni tajnika OECD-a Angel Gurria upozorio je da bogate zemlje moraju činiti više kako bi se imigranti bolje integrirali u društveno okruženje te pridonijeli gospodarskom rastu.

U tom smislu potrebno je raditi na poboljšanju znanja stranih jezika među migrantima tj. jezika zemlje u koju imigriraju i upoznati ih s tamošnjim načinom rada.

Prema istraživanju OECD-a imigranti trenutno čine 7,5% populacije bogatih zemalja, a najveći udio njih nalazi se u Luxembourgu (32%), Australiji (23%) i Švicarskoj (22,6%). Brojčano pak, najviše ih je u SAD-u (31 milijun) i Njemačkoj (8 milijuna), te čine gotovo polovicu ukupnog broja imigranata u članicama OECD-a.

Međutim, porazno je da se unatoč višem stupnju obrazovanja od domaćeg stanovništva imigranti najčešće zapošljavaju na poslovima za koje su prekvalificirani. OECD-ovi podaci pokazuju da četvrtina imigranata ima više ili visoko obrazovanje, dok među članicama OECD-a samo petina radnika ima takve kvalifikacije.

Nezaposlenost žena imigranata također je problem u bogatim zemljama, jer iako su brojčano izjednačene s muškarcima, zaposleno ih je samo 59% nasuprot 79% muškaraca.

Visoka stopa migracije imala je utjecaja i na gospodarstvo zemalja u razvoju. S pozitivne strane, novac koji imigranti šalju obiteljima oživio je gospodarstvo u mnogim siromašnim zemljama poput Meksika, Kariba i zemalja Južne Azije. Svjetska banka nebrojeno je puta istaknula da migracije pridonose razmjeni iskustava i tehnologija što također utječe na razvoj gospodarstava.

No, visoke stope migracije, posebice visokoobrazovanih radnika iz siromašnih zemalja štete tamošnjem gospodarstvu jer ostaju bez ljudskih resursa koji često jedini znaju kako bi provesti razvojne reforme.

Stoga problem tzv. odljeva mozgova sve više dobiva na važnosti u zemljama iz kojih imigranti dolaze, posebice od kada se populacija imigranata proširila radnicima iz novih članica EU, zemalja bivše Jugoslavije te ostalih ratnih područja. (V.K.)

Izvor:
BBC

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.