Share
Tweet
Share
Send to friend

Pet koraka koji neuspjeh mogu pretvoriti u uspjeh

Thomasu Edisonu trebalo je otprilike tisuću pokušaja da bi konačno uspio izumiti žarulju. A koliki odustanu već nakon prvog pokušaja?

Najbolji sportaši u prosjeku dvaput od triput ne uspiju, a koliki od nas ne žele pokušati nešto novo ako im uspjeh nije zajamčen? Problem je u tome kako razmišljamo o sebi u odnosu na neuspjeh i njegove posljedice.

Neuspjeh treba definirati
No neuspjeh može poslužiti kao put prema uspjehu ako ga znate iskoristiti na pravi način. Sve je u tome kako mu pristupate, kako razmišljate o njemu i na koji način njime upravljate.

Neuspjeh najprije treba definirati kao učenje. Kad malo dijete padne, ne kažemo: "Čovječe, uistinu si zabrljao!" nego u pravilu: "Krasno, mali uči hodati!"

A ipak, kad kao odrasli "padnemo", primjerice zabrljamo prodaju određenog proizvoda, ne dobijemo promaknuće, izgubimo posao - smatramo da smo doživjeli neuspjeh. Ili, još gore, sami sebe vidimo kao neuspjeh. Mnogo je bolje na neuspjeh gledati kao na privremen i nužan korak prema mjestu na kojem želite biti.

Upravljajte očekivanjima
Drugo, upravljajte očekivanjima, i svojima i tuđima. Katkad je problem s neuspjehom u nerealnim očekivanjima pri pokušavanju novoga. Očekujemo da svi prihvate novu strategiju nakon samo jednog sastanka i da novi model automobila radi kao stari koji se nije mijenjao godinama. Pretpostavljamo da će gomila potrošača navaliti na naš najnoviji i najveći proizvod iste sekunde. Rijetko se, međutim, takav scenarij doista odigra. Vođe često nedovoljno pokazuju potrebu za promjenom. Nove, revidirane proizvodne linije često imaju nedostatke, a oprezne klijente često treba uvjeravati da ono što nudimo zadovoljava njihove potrebe i interese.

Postavite realne ciljeve
Treće, prestanite pokušavati biti savršeni. Sportski psiholog Bob Rotella napisao je korisnu malu knjigu "Golf nije igra savršenstva". To je točno, a nije ni posao, ni bilo koji drugi pothvat u koji se ljudi upuštaju. U pokušaju da budete savršeni možete sami sebe spriječiti u pokušavanju novih i neiskušanih metoda za postizanje ciljeva.

Svladajte strah
Četvrto, upravljajte svojim strahom prije nego što on počne upravljati vama. Možda nas ništa na ovome svijetu ne koči više od straha. On je naša prirodna zaštita od prijetnji našem fizičkom opstanku, no prečesto, nažalost, biva potaknut nečime što se ne ubraja u tu opasnost. Nitko, naime, neće umrijeti ne dobije li promaknuće; neće vam ništa biti, fizički, ni iskritiziraju li vam ideju na sastanku, a bez glave nećete ostati i ne uspijete li ništa prodati. Na kraju krajeva, ni otkaz nije kraj svijeta.

Ostanite koncentrirani
I posljednje, peto, ostanite koncentrirani. "Što ako?" može biti vrlo korisno pitanje za anticipaciju mogućih scenarija i poticanje kreativnosti. (A.T.)

Izvor:
Lider

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.