Share
Tweet
Share
Send to friend

Prepoznajte zlostavljanje na radnom mjestu

Uznemiravanje i zlostavljanje na radnom mjestu vruća je tema među zaposlenicima, poslodavcima i sindikatima. Studija iz 2007. provedena u Sjedinjenim Američkim Državama pokazala je da od 54 milijuna radnika, njih otprilike 37% trpi neki od oblika zlostavljanja na radnom mjestu.

Međutim, znamo li kako prepoznati zlostavljanje, posebice ako nikada nismo bili žrtva ili nismo svjedočili uznemiravanju. Upravo zbog toga i svjetski su stručnjaci nebrojeno puta upozorili kako je potrebno probuditi svijest među zaposlenicima te im jasno pokazati koji se oblici ponašanja smatraju neprihvatljivima.

Kako bi jednostavnije prepoznali neprihvatljivo ponašanje i uočili žrtve te im mogli pomoći, izdvojit ćemo nekoliko znakova koji ukazuju da osoba trpi zlostavljanje na radnom mjestu.

Ukoliko nadređena osoba ili suradnici neprestano kritiziraju rad zaposlenika, unatoč tome što dobro obavlja svoj posao, to je jedan od prvih znakova zlostavljanja. Stručnjaci ističu da zlostavljači uvijek imaju svoje viđenje rješenja problema, bez obzira koliko ga zaposlenik kvalitetno riješio.

Neprestano vikanje i ponižavanje također se može okarakterizirati kao zlostavljanje na radnom mjestu. Razumljivo je da zaposlenici ponekad zbog stresa ili općenito napetosti na poslu povise glas, pa čak i neumjesno komentiraju neku osobu, ali ako je to učestala pojava tada je potrebno brzo reagirati i spriječiti daljnje zlostavljanje.

U arsenal zlostavljača također se ubrajaju laži i tračevi. Te osobe u većoj mjeri šire laži i tračeve o određenoj osobi, zbog čega se ona može naći u neugodnoj situaciji. Čak štoviše neki od njih neće čak niti vikati na žrtvu, već će radije širiti tračeve. Ukoliko ste se već susretali sa tračevima na radnom mjestu, bitno je znati da je i tračanje zaposlenika jedan od oblika uznemiravanja.

Sabotaža je također pokazatelj zlostavljanja na poslu. Naime, zlostavljač će se potruditi da osoba na koju se namjerio na uspije izvršiti svoje zadatke tako što će mijenjati pravila, skraćivati rokove ili joj dodjeljivati dodatne besmislene zadatke. Zbog prevelikog obujma posla, žrtva neće stići obaviti prioritetne zadatke što će zlostavljaču biti povod za novo uznemiravanje

Ako je zlostavljana osoba uspješno obavila svoj posao, za koji bi čak mogla dobiti i priznanje menadžmenta, zlostavljač će najčešće pokušati priskrbiti sve zasluge za sebe. Ako vaš nadređeni ili netko od suradnika stalno uzima vaše zasluge, potrebno je zapitati se niste li vi žrtva zlostavljanja.

Slijedeći ova pravila relativno bi jednostavno bilo prepoznati zlostavljanje na radnom mjestu. Međutim, ako nikada niste svjedočili nekom od ovih događaja, potrebno je znati kako prepoznati moguću žrtvu da bi joj mogli pomoći. Žrtve zlostavljanja često odlaze na bolovanje ili uzimaju slobodne dane više nego prosječni zaposlenici, naravno ako im nadređeni to dopuste. Uglavnom se žale na nesanicu ili glavobolju, a zbog stalnog uznemiravanja mogu patiti i od ozbiljnijih psihičkih poremećaja. Osim toga, često su nezadovoljne svojim poslom i osjećaju izrazitu nelagodu svako jutro pri dolasku u tvrtku. (V.K.)

Izvor:
Forbes

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.