Share
Tweet
Share
Send to friend

Budući radnici žele više od dobre plaće

Buduće demografske promjene razvijenim će zemljama donijeti niz izazova tijekom slijedećeg desetljeća, sugerira australska studija koju je provela konzultantska tvrtka Mercer Human Consulting.

Međutim, autori navode da je dovoljno pogledati samo pet godina unaprijed kako bi se predvidjele promjene u globalnoj radnoj snazi.

U studiji se ističe da će do 2012. godine nedostatak stručnjaka, posebice u nekim sektorima postati još naglašeniji. Radna aktivnost stanovništva smanjit će se za 0,7%, a od 2004. do 2008. narasla je samo za 0,5 posto.

Istovremeno, većina radno aktivne populacije bit će starija od 55 godina i žene će biti sve zastupljenije na tržištu rada. Također, studija ukazuje da bi se u SAD-u trebao još više povećati broj privremenih i gostujućih radnika.

Kompanijama je ovo znak da će morati promijeniti pristup radnoj snazi te načine regrutacije, motivacije i zadržavanja najboljih talenata. Kako bi ilustrirali sliku, Mercer je u suradnji s nezavisnom konzultantskom tvrtkom Econtech analizirao strukturu radne snage za 2012. godinu.

Udio radnika starijih od 55 godina povećat će se za 14%, dok će istovremeno broj onih u dobi od 25 do 54 godine narasti za 5 posto. Broj žena na tržištu rada starijih od 45 godina povećat će se za 12%, a broj muškaraca iste dobi samo za 6 posto.

Zbog ovakvih demografskih promjena, mijenjat će se i životni stilovi radnika te njihove potrebe, zbog čega će se morati mijenjat i odnos poslodavaca prema zaposlenicima, pa tako i pogodnosti koje će im se nuditi. Autori studije napominju da samo povećanje plaća, iako motivirajuće, u budućnosti neće imati dovoljan učinak. Potvrđuje to i činjenica da, unatoč povećanju plaća sve više baby boomera odlazi čim steknu uvjete za umirovljenje.

S obzirom da prema studiji čak 93% kompanija privlačenje i zadržavanje talenata smatra "vrlo važnom" temom, oni moraju razviti suvremenije modele nagrađivanja i motivacije. Prema posljednjem Mercerovom istraživanju o mjerenju učinka modela nagrađivanja, gotovo dvije trećine azijskih, europskih i američkih kompanija postalo je toga svjesno, te razvijaju nove modele plaćanja zaposlenika, nove pogodnosti, mogućnosti za poslovni razvoj ili unaprjeđuju radne uvjete.

Rezultati tog istraživanja pokazali se da sve motivacijske alate trenutno koristi 55% kompanija u SAD-u, 40% kompanija u Europi te 43% azijsko-pacifičkih kompanija. Povećanjem plaće pak, kao jedinim motivacijskim alatom koristi se tek između 5 i 9 posto kompanija. Međutim, za privlačenje najboljih talenata najkritičnije će biti uravnotežiti zahtjeve poslodavaca i zaposlenika, kojima će se trebati pružiti veću samostalnost u organizaciji rada.

Značajno je da će se tvrtke osim o već spomenutim pogodnostima, morati početi više brinuti i o zdravlju svojih zaposlenika, posebice zbog negativnih učinaka stresa. Omogućavanje liječničkih pregleda, nutricionistička savjetovanja i mogućnosti tjelovježbe, postat će standardni zahtjevi radne snage, posebno starijih zaposlenika.

Razvoj novih metoda i širenje pogodnosti za zaposlenike se možda čini jednostavnim jer jedna radna snaga ima slične zahtjeve. Međutim, potrebe pojedinca razlikuju se od potreba mase pa će kompanije morati razvijati individualni pristup. Primjerice, ako jedan zaposlenik hoće otići na liječnički pregled, drugi možda istovremeno želi pohađati tečajeve za profesionalnu edukaciju. Osim toga, granice između zaposlenika na nižim i višim pozicijama morat će se počet ukidati. Svima će se morati omogućiti jednake prilike, pa zaposlenici na čelnim pozicijama neće smjeti imati značajno veće pogodnosti.

U Merceru ističu kako su obilježja buduće radne snage i njihova posebnost, kompanijama dovoljan razlog zbog kojeg trebaju mijenjati svoje metode. Konačno, potrebno je zapitati se tko su glavni činitelji konkurentnosti i kakve im zasluge pripadaju, zaključuje se u studiji. (V.K.)

Izvor:
CEO Forum Group

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.