Unatoč nepismenosti u Indiji je udio žena na menadžerskim pozicijama veći nego u Europi
Žene postaju sve zastupljenije u svim slojevima društva, a kako piše Economist, tijekom prošlog desetljeća postale su pokretač svjetskog gospodarstva.
Na čak devet od 17 mjesta u španjolskoj Vladi sjede žene. Norveška je pak donijela zakon prema kojem se udio žena u upravama kompanija mora povećati na 40 posto. Ukoliko pak tvrtke ne poštuju navedeni zakon prijeti im zatvaranje.
Azija predvodi u ravnopravnosti
Sve veća ravnopravnost žena posebno je vidljiva u Aziji, koja na puno bolji način iskorištava znanja i vještine žena od Europe. Sve više Azijatkinja se uključuje na tržište rada, njihov udio u zaposlenosti konstantno raste, a radno vrijeme im je sve duže. Povrh toga, Azijatkinje do menadžerskih pozicija napreduju puno brže nego Europljanke.
Tako žene čine 89 posto visokih menadžerskih pozicija na Filipinima, a situacija je približno ista u Kini, Hong Kongu, Indoneziji, Tajvanu i Singapuru. Čak i u Indiji, gdje je više od polovice djevojaka i žena nepismeno, udio žena na rukovodećim pozicijama je veći od primjerice onog u Njemačkoj, Nizozemskoj ili Portugalu.
Osim toga, postotak žena na rukovodećim pozicijama u Europi se još uvijek mjeri jednom znamenkom, a isto se odnosi i na zastupljenost žena u obrazovanju i državnim tijelima.
Neiskorišten potencijal
Neprestano se upozorava kako europsko stanovništvo stari i odumire, a ljudski kapital među ženama, često se zanemaruje.
Ukoliko bi se ženama u Europi pružila mogućnost da rade više i na boljim poslovima, a time i znatno više zarađuju, rasle bi potrebe za djelatnostima čišćenja, dječje skrbi te raznih usluga. Takav razvoj događaja doprinio bi smanjenju nezaposlenosti niže obrazovanih ljudi koje u zemljama EU uglavnom čine imigranti.
Postavlja se pak pitanje, kako omogućiti ženama da dođu do najodgovornijih pozicija u poslovnom svijetu. Prema mišljenju nizozemske ekonomistice i pravnice Heleen Mees, ograničenja se mogu razbiti nakon što se postigne kritična masa žena na visokim pozicijama. Koristi za društvo bile bi nemjerljive, smatra ona.
S udjelom žena raste i dobit kompanije
Istraživanje konzultantske kuće McKinsey pokazalo da je kompanije s većom zastupljenosti žena na menadžerskim pozicijama ostvaruju 48 posto veći profit, od svojih konkurenata. Mess ističe kako uvođenje razlika u menadžment pridonosi njegovoj kvaliteti, jer žene imaju drugačiji stil komuniciranja, donošenja odluka i upravljaju.
S obzirom da muškarci nedvojbeno dominiraju poslovnim svijetom, žene će morati smisliti strategiju kako im se suprotstaviti. To često podrazumijeva prilagođavanje potrebama visokih pozicija u društvenom i poslovnom svijetu, poput duljeg radnog vremena i preuzimanja većih odgovornosti.
Heleen Mees zaključuje da bi cijela Europa trebala slijediti primjer Norveške i Španjolske te donijeti odredbe koje bi poticale ravnopravnu zastupljenost rodova u upravama kompanija, obrazovnom sustavu i državnim tijelima. Mess dodaje kako bi to bilo najbolje moguće oružje protiv rodne nejednakosti i društvenih stereotipa te pita nije li već došlo vrijeme da žene pokažu svoja znanja koja su stjecale godinama. (V.K.)
Izvor:
Financial Times