Share
Tweet
Share
Send to friend

Pet pretpostavki za veći angažman zaposlenika

Ispunjenje emocionalnih potreba zaposlenika glavi je preduvjet za njegovo zadovoljstvo poslom

Želja svakog poslodavca jest pronaći "savršenog zaposlenika" koji će odgovorno obavljati svoj posao i doprinositi ostvarenju poslovne vizije. Kako bi obje strane u tom slučaju bile zadovoljne zaposlenik na radnom mjestu mora moći zadovoljiti osnovne emocionalne potrebe.

Brojna istraživanja koja su proveli stručnjaci iz Towers Perrina, Gallupa, sa Harvarda ili Corporate leadership councila-a poslužila su kao temelj za izradu pet osnovnih pokretača angažmana zaposlenika.

Stručnjaci iz američke konzultantske tvrtke Juice procijenili su da angažirane zaposlenike pokreću slijedeće pretpostavke:

  • uklapam se
  • znam što se od mene očekuje
  • imam podršku
  • cijeni me se
  • moj rad se potiče

    Pozitivno ozračje
    Autori navode kako svaki od pet pokretača angažmana ima puno dublje značenje koje svaki zaposlenik doživljava na osobni način. Ti doživljaji se održavaju na emocionalno stanje zaposlenika što se reflektira u njihovom radu.

    Ako su zaposlenici svjesni svoje uloge na radnom mjestu, uočavaju značaj koji im se pridaje, osjećaju sigurnost i pripadnost timu te smatraju da imaju slobodu u radu, njihov će angažman biti znatno veći, poručuje studija. Ovi zaposlenici u znatno manjoj mjeri mijenjaju poslove i osjećaju se potpuno ispunjeno onime što rade.

    Suprotni osjećaji izazvat će i drukčiju reakciju, pa će zaposlenicima manjkati emocionalne energije koja je ključna za daljnji angažman. Kako napominju istraživači voditelji timova moraju naučiti stvarati pozitivno ozračje među zaposlenicima i pokazati im da organizacija između ostalog brine o njima, pruža im mogućnosti za izazovan rad i napredovanje, razumije njihove potrebe i omogućava im slobodu u radu.

    Prvo osjećamo, a tek onda mislimo
    Međutim, zašto su osjećaji važniji za angažman zaposlenika od nekih drugih činjenica ili fizičkih pogodnosti? Brojni istraživači ljudskog mozga došli su do zaključka da svi podaci koje čovjek upija kroz prednju koru mozga prvo prolaze kroz najstariji dio mozga, amygdalu koja je ujedno i centar za emocije.

    Ukratko, ljudi prvo osjećaju, a tek zatim razmišljaju, što znači da bilo koja akcija jedne strane (osobe) u drugoj prvo budi unutarnju emocionalnu reakciju koja, ovisno o svojoj snazi, može biti slabije ili jače vidljiva. (V.K.)

  • Izvor:
    PRWeb

    We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.