Demografske promjene i povećana migracija utjecat će na strukturu radne snage i mogućnosti širenja tržišta
Računalni stručnjaci imaju brz način razmišljanja, pokretljive prste i – nestrpljive noge. Naime, velika većina IT stručnjaka u pojedinim zemljama traži novi posao ili su u stalnoj pripravnosti da prihvate bolju ponudu čim im se ukaže prilika.
Pokazalo je to britansko istraživanje konzultantske tvrtke Computer People, čiji izvršni direktor alarmantnim smatra podatak da 87 posto Britanaca aktivno traži drugi posao, dok je na trenutnom radnom mjestu samo 13 posto zadovoljnih.
Prilike za napredak
Ako se rezultati ovog istraživanja pogledaju prema sektorima, ispada da su svojim poslom najnezadovoljniji upravo IT stručnjaci, i to unatoč financijskim nagradama koje su iznad prosjeka. Iako niti menadžeri u kompanijama ne znaju glavni razlog velikog nezadovoljstva, autori istraživanja napominju da je prilika za napredak u karijeri jedan od najvažnijih čimbenika.
Globalno gledajući, potražnja za IT stručnjacima je velika, a prema Menpowerovom nalaze se među top 10 najtraženijih zanimanja u bilo kojoj svjetskoj regiji. To istraživanje pokazalo je da se najveći nedostatak IT stručnjaka osjeća u azijsko-pacifičkoj regiji, a posebice Indiji gdje su ovi zaposlenici najtraženiji.
Stručnjaci Manpowera smatraju da je ovo pokazatelj nastavka outsourcing aktivnosti, iako bi zbog daljnjeg rasta plaća, nedostatka talenata i visoke cijene rupije, Indija uskoro mogla izgubiti epitet outsourcing raja.
Nova era IT-a
Izvršni direktor Manpowera, Jeff Joerres smatra da IT sektoru slijedi nova faza razvoja. Prva je bila u 90-ima, a drugu je obilježio strah zbog milenijskog buga, koji je djelomično i doprinio širenju outsourcinga u svrhu proizvodnje računalne zaštite.
Treću, nadolazeću fazu razvoja obilježit će demografske promjene i migracije, što će znatno utjecati na strukturu radne snage i promjene na tržištu.
Zbog razvoja novih tehnologija, zahtjevat će se i dodatno znanje te dodatne vještine, a istovremeno će rasti cijena rada. Visina plaće će ubuduće znatno utjecati na odabir poslodavca u IT sektoru, smatraju u Manpoweru.
Sudeći prema istraživanju konzultantske tvrtke Mercer International, IT stručnjaci najbolje zarađuju u Švicarskoj (146,783 dolara godišnje), a za njima slijede oni u Danskoj (64,750), Belgiji (63,760) i Velikoj Britaniji (62,180). Najmanje plaće pak primaju IT stručnjaci u Vijetnamu (8,140), Bugarskoj (11,700) i na Filipinima (11,720).
Međutim, novac za sada još nije glavni čimbenik zadovoljstva poslom i odabira poslodavca. IT stručnjacima je najvažnije imati izazovan posao, koji će im pružati prilike za daljnje usavršavanje i napredovanje te rad u potijacnoj okolini gdje mogu razmjenjivati znanja o novim tehnologijama.
Prema Joerresovom mišljenju budućnost ne donosi značajnije promjene u pogledu opisa posla, ali će plaće svakako morati rasti. "Uvjeren sam da se u načinu programiranja neće ništa znatnije promijeniti, ali će stručnjaci zahtijevati veće plaće", zaključuje on. (V.K.)
Izvor:
Financial Times