Share
Tweet
Share
Send to friend

Japanci ne rade najviše na svijetu

Radnici u Južnoj Koreji godišnje rade čak 2.357 sati, dok prosječni Japanac radi 573 sata manje

Smatrate li da previše radite, zanimljiva će vam biti slijedeća priča. Lee (39), službenik u ministarstvu poljoprivrede i ribarstva u Južnoj Koreji, svako jutro ustaje u 5:30 i dva sata putuje na posao u Seul, gdje počinje raditi u 8:30 sati.

Radni dan mu traje do 21 sat, a ponekad radi i prekovremeno. Kad se vrati kući i pripremi za spavanje, ostaje mu još otprilike 4 sata sna do novog radnog dana. Međutim, Lee ima godišnji odmor od, zamislite – 3 dana.

Njegov radni dan svakodnevica je većine zaposlenika u Južnoj Koreji, gdje prosječni radnik odradi 2.357 sati godišnje, što je 6 i pol sati rada svaki dan do kraja života, pokazuju podaci Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).

Nizozemci rade najmanje
Druga po redu zemlja u kojoj se najviše radi jest Grčka, gdje radnik u prosjeku godišnje odradi 2.052 sata, a za njom slijede Češka, Mađarska i Poljska (između 1.997 i 1.985 sati). Iznad prosjeka rade i zaposlenici u SAD-u, koje se nalaze na 9. mjestu sa 1.797 sati godišnje.

Nacija koja je poznata po kratkom 35-satnom radnom tjednu, Francuska, nije ipak ona koja najmanje radi. Naime, Nizozemci u prosjeku rade "tek" 1.391 sat godišnje i nalaze se na dnu ljestvice 30 zemalja.

Na 6. mjestu nalazi se Turska, gdje radnici odrade 1.918 sati godišnje, a za njima slijedi Meksiko (1.883), Italija (1.800), dok je na 10. mjestu Island (1.794).

Kultura življenja
Iako se često vjeruje kako Japanci rade najviše na svijetu, oni se nalaze tek na 12. mjestu sa 1.784 sata godišnje, a ispred njih su i Novozelanđani sa 1.787 sati.

Podaci hrvatskog Državnog zavoda za statistiku pokazuju da hrvatski radnik u prosjeku godišnje odradi 1.701 sat, što je 656 sati manje od Koreanaca, ali 310 sati više od Nizozemaca.

Lee navodi da je dugačak radni dan, korejska kultura, tj. način življenja. Među radnicima je vrlo važno što njihov nadređeni misli o njima, a ako napuste radno mjesto u 18 sati, mogli biti uskraćeni za promaknuće ili povišicu. Ako pak odu na godišnji odmor od primjerice mjeseca dana, mogu zaboraviti na svoje radno mjesto. (V.K.)

Izvor:
Forbes

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.