Share
Tweet
Share
Send to friend

Kako razumjeti generaciju Y?

Saznajte što ih pokreće, koju vrstu glazbe slušaju, što im podiže adrenalin te koji su im najdraži web site-ovi

Cijeli dosadašnji život nove generacije zaposlenika, rođenih nakon 1980. godine, poznate kao generacija Y, popraćen je razvojem informacijskih tehnologija. Zbog toga im je život bez nje gotovo nezamisliv.


Međutim, oni žele više samostalnosti od bilo koje druge generacije, žele samostalno donositi odluke i stvarati zaključke. Upravo ih zbog toga često krasi epitet "neradnika", zaposlenika koji ne žele igrati po poslovnim pravilima, ili, pak, prezahtjevnih osoba koje stalno žele priznanja za svoj rad.

Nasljeđe baby boomera
Međutim, jesu li oni zaista toliko različiti od zaposlenika od prije 10 ili 20 godina? Nisu li djeca i danas, samo djeca?

Eric Chester, predsjednik američke konzultantske tvrtke Generation Why, koja se bavi savjetovanjem o izazovima s generacijom Y, objašnjava da svi poslodavci imaju nekakve primjedbe – od vlasnika zalogajnice do menadžera u velikim kompanijama.

Prema njegovom mišljenju današnji mladi i njihovi roditelji poslu pristupaju na različit način zbog dva osnovna razloga. Kao prvo, njihovi su roditelji djelomično žrtve radne etike baby boomera.

"Zbog toga su često bili opterećeni poslom i prekovremenim radom, pa i to malo vremena koje su provodili s djetetom, u vrijeme njegova razvoja, nisu razgovarali o potrebi za marljivim radom i stalnoj želji za napretkom", objašnjava Chester. Osim toga, dodaje, pop kultura ne uči mlade koji su ključni čimbenici koji vode do uspjeha.

Utjecaj pop kulture
Naime, mladi svakodnevno gledaju slavne osobe kako se bogate, a mnogi su svoju slavu i bogatstvo stekli zbog nedoličnog ponašanja i bez značajnog društvenog doprinosa. To stvara pomutnju među mladima, jer uživaju u "luksuzu" koji su im omogućili roditelji, ali ne znaju kako se luksuz stječe na pravilan način.

"Današnji studenti pamte imena, događaje i jednadžbe, ali nakon završetka školovanja ne znaju koliko je važno ne kasniti na posao, pristojno se odijevati, slijediti upute i svakodnevno se truditi svoj posao obaviti najbolje što znaju.

Pravila društvenog ponašanja su u načelu ostala ista, ali mlade, nažalost nisu učili tim pravilima. U timskim sportovima svi igrači pobjedničke momčadi dobivaju medalje jer su u pobjedničkom timu, ali im nitko nije objasnio koliko je tom uspjehu pridonio naporan rad svakog pojedinca", upozorava on.

Žele impresionirati
To ne znači da su nesposobni, jer odrastali su na tehnologiji i promjenama, pa se lakše i prilagođavaju na iste, od kojih strahuje znatan dio generacije X i baby boomera.

Chester objašnjava da su mladi svjesni da im nedostaje znanja i vještina kojima će impresionirati poslodavce i napredovati u karijeri, ali su zbog tehnologije također navikli da im se informacije poslužuju izravno na pladnju.

Zbog toga je potrebno izmijeniti način školovanja i percepciju o mladima te shvatiti da ta generacija nije nemarna, već samo različita od svih ostalih.

Svijet u kojem odrastaju znatno je drugačiji od onoga u kojem su odrastale starije generacije i mladi neće cijeniti posao jednako kao njihovi prethodnici.

Uđite u njihov svijet
No, to ne znači da zbog toga neće biti korisni timski igrači ili vjerni poslodavcu za kojeg rade, sve dok ih on razumije. Konačno, o tom mladom ljudskom kapitalu ovisi budućnost svih kompanija, a s njima se najbolje povezuju oni menadžeri koji razumiju njihov pogled na svijet.

"Zbližite se s njima kroz neformalne razgovore. Saznajte što ih pokreće, koju vrstu glazbe slušaju, što im podiže adrenalin, koji su im najdraži web site-ovi ili koji su njihovi uzori iz mladosti. Ne morate im biti prijatelj, jer oni to niti ne žele. Od menadžera očekuju da im bude šef, da ih vodi i najvažnije – da im bude mentor", objašnjava Chester.

Mnoge kompanije prepoznale su ovakav način rada s mladima kao jedini recept za dugoročnu konkurentnost i kroz vrlo kratko vrijeme vidjeli prve pozitivne pomake.

Potrebno je biti svjestan da se generacija Y neće promijeniti sve dok ne uoče da je poslodavcu stalo do njih te njihova profesionalnog i osobnog razvoja. (V.K.)

Izvor:
BusinessWeek

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.