Share
Tweet
Share
Send to friend

U životopisu lažu svi, od radnika do menadžera

Kandidati najčešće lažu o svom obrazovanju, poziciji na kojoj rade i zaslugama u timskom radu

Velik je broj osoba koje su u određenom trenutku svoje karijere odlučile napraviti korak više i prijavile se za novo radno mjesto koje im garantira bolju radnu poziciju i naravno veću plaću. Zbog prevelike želje da se svide novom poslodavcu i praktički si odmah osiguraju prednost pred konkurencijom, većina njih odluči "uljepšati" svoj životopis i – pretjera.

Stoga nije čudno da su brojna istraživanja pokazala kako čak i do 50 posto posloprimaca laže u svojim životopisima. Istovremeno na forumu website-a Monster, većina ispitanika opravdavala se činjenicom kako "svi to rade", pa zašto ne bi i oni dok su pojedinci zaključili da i kompanije lažu kada u oglasima navode uvjete za radna mjesta.

Direktorima stroge sankcije
Međutim, ne lažu samo kandidati koji apliciraju na niže pozicije, već i direktori. Istraživanje website-a careerbuilder.com pokazalo je da su se lažima u životopisima služili mnogi izvršni direktori svjetski poznatih kompanija, a sankcije su najčešće bile otkazi ili višemilijunske kazne.

Analizirajući laži u životopisima, autori brojnih istraživanja zaključili su kako kandidati o svom obrazovanju najčešće lažu zato jer ih je od završetka studija zauvijek odvojilo tek nekoliko ispita, pa se nadaju da nitko neće primijetiti. Osim toga, često preuveličavaju svoju trenutnu poziciju jer rade već sve poslove koje bi trebali raditi na radnom mjestu za koje se prijavljuju.

Iskrivljeni način razmišljanja
Prisvajanje zasluga cjelokupnog tima kandidati najčešće opravdavaju riječima kako su upravo oni učinili najveći dio posla, a često znaju navoditi i brojne funkcije na kojima su radili, iako su zapravo samo pomagali suradniku koji radi na višoj poziciji.

U tom trenutku kandidati stvaraju opravdanja za odluku za koju i sami smatraju da je netočna.

Zbog toga često i sami sebi "zamagle pogled", pa više niti oni ne razlikuju istinu od laži, što na prvi pogled može biti isplativo, ali će biti otkriveni u laži nakon svake ozbiljnije analize životopisa. Ovakvim činom osobe zavaravaju same sebe i počinju razmišljati na iskrivljeni način.

Zatražite savjet
Do koje je dakle granice prihvatljivo uljepšavati svoj životopis? Odgovor na ovo pitanje možete dobiti ako se stavite u poziciju onoga tko čita vaš životopis. Ako iz te pozicije analizirate vaše navode i primijetite da se primjerice vremenski ne podudaraju, kakav biste zaključak kao poslodavac vi donijeli?

Također, biste li se jednako "ponosili" svojim "zaslugama" da se one objave u nekom javnom i utjecajnom mediju ili listu unutar kompanije. Mislite li da vas ni tada nitko ne bi otkrio?

Ukoliko ste pak odlučili napisati isključivo točne podatke u vaš životopis, ali biste se svejedno htjeli prikazati u boljem svjetlu, zamolite suradnike ili nadređenog za pomoć ili pak preporuku.

Iako će mnogima biti neugodno zatražiti ovakvu uslugu, upravo ona donosi mnoge pogodnosti. Osoba će zbog neugodnosti razmišljati o svom iskustvu objektivnije, ali i kreativnije. (V.K.)

Izvor:
BusinessWeek

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.