Tri četvrtine velikih svjetskih kompanija planira još veća ulaganja u interni nadzor, a uvodi se i sustav koji će menadžerima automatski otkrivati frustracije zaposlenika
Kako bi zaštitile svoje resurse, kompanije se služe različitim metodama kontrole radnika - od kompjutorskog nadziranja, preko snimanja telefonskih razgovora do video nadzora i GPS sustava. Kada je riječ o računalima, kompanije najviše brine posjećivanje web stanica nedoličnog sadržaja.
Kako bi spriječile takve radnje, 65 posto američkih kompanija blokira pristup stranicama takvog sadržaja, što je u odnosu na 2001. godinu porast od 27 posto i samo je mali dio politike korporativne sigurnosti u vezi s nadgledanjem kompjutora zaposlenika.
Nadgledaju se računala
Čak 36 posto američkih kompanija nadgleda sadržaj na računalima, tipkanje po tipkovnici i vrijeme provedeno za njom, a 50 posto kompanija sprema i pregledava datoteke svojih zaposlenika. Neke tvrtke odlučile su kontrolirati e-mailove, dok njih 55 posto zadržava i pregledava elektronske poruke.
Koliko su korporacije odlučne u zaštiti svojih interese i brizi za proizvodnju i koliko su zaista spremne iskoristiti nadzor protiv radnika, govori i podatak da je iz tvrtki otpušteno 26 posto radnika upravo zbog zloupotrebe interneta, 25 posto ostalo je bez posla zbog zloupotrebe e-maila, a za šest posto zaposlenika "kobno" je bilo telefoniranje u privatne svrhe.
Od svih kompanija koje su uvele monitoring ili neku drugu vrstu nadzora njih 80 posto informiralo je svoje djelatnike da se nad njima vrši monitoring, 82 posto kompanija obavijestilo je svoje ljude kako će se ubuduće spremati i pregledavati kompjutorski fajlovi, 86 posto njih upozorilo je kako će se vršiti nadzor e-mailova, a najviše njih, 89 posto, izdalo je priopćenje kako će se pratiti upotreba weba.
Uočiti lijenčine
Više od polovice kompanija koristi video nadzor kao mjeru kontrole svojih djelatnika da bi spriječile krađu, nasilje ili sabotiranje poslovnog procesa. Među kompanijama koje koriste video nadzor 85 posto njih obavijestilo je svoje djelatnike o uvođenju video nadzora.
Ovaj vid nadzora poslodavci smatraju kao dobru zaštitu ne samo za posao nego i za same djelatnike. Tako video nadzor u uredima pomaže poslodavcima da brže uoče lijenčine i pronevjeritelje. U rukama nekog s lošim namjerama video nadzor može narušiti ionako tanak balans između sigurnosti i privatnosti. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik