Osobe su u 30-im godina posvećene osnivanju obitelji i brigom za djecu, a nakon tog razdoblja se mogu potpuno posvetiti poslu
Stariji zaposlenici su zadovoljniji svojim poslom i najsretniji zaposlenici, pokazuje novo britansko istraživanje provedeno na 3800 zaposlenika.
Prema istraživanju, 70 posto osoba starijih od 50 godina ističe da su potpuno zadovoljni svojim poslom i da ih on ispunjava, dok isto smatra 50 posto ispitanika u dobi od 25 do 31 godine.
Potpuni angažman
Osim toga, čak 97 posto osoba starijih od 65 godina koje i dalje rade smatraju se potpuno angažiranima na svom poslu, Među onim mlađima, u dobi od 31 do 35 godina, angažiranima se smatra 61 posto zaposlenika.
Autori istraživanja napominju da prema rezultatima najviše nezadovoljstva poslom pokazuju osobe u 30-im godinama života. Da ih se dovoljno ne cijeni, smatra 58 posto njih, dok ih 49 posto ne osjećao ispunjenje poslom koji rade, a k tome ih 43 posto osjeća manjak motivacije.
Rizik za mlade
Povišena razina depresije u ovim godinama ne treba uopće čuditi, smatraju istraživači, s obzirom na pritisak kojem je pojedinac izložen zbog osnivanja i brige za obitelj. Istovremeno, stariji su zaposlenici već riješili većinu obiteljskih pitanja pa su manje neopterećeni, a time i angažiraniji na poslu.
Stručnjaci smatraju da poslodavci moraju pokazati više suosjećanja prema zaposlenicima srednje dobi, s obzirom da o njihovom angažmanu ovisi poslovanje i budućnost kompanija.
Svojevrsno razočaranje u karijeru moglo bi se dogoditi i većini mladih osoba rođenim tijekom 80-ih godina prošlog stoljeća. Iako su vrlo ambiciozni, mladi danas žele napredovati brže od svojih prethodnika, a s većim očekivanjima dolazi i veći rizik od razočaranja, upozoravaju stručnjaci. (V.K.)
Izvor:
BBC