Poticanje na nerad, sportsko rivalstvo ili ismijavanje menadžmenta ruše motivaciju zaposlenika
Mahanje bičem i udaranje po bubnjevima više nije popularan način za podizanje motivacije. U današnje vrijeme zaposlenicima će se češće nuditi financijske nagrade, plaćena putovanja ili voditelj koji na inspirativan način podiže moral ljudima oko sebe.
Međutim, nemojmo se zavaravati. Nitko nije savršen, pa tako niti metode za podizanje motivacije, čiji se obrasci uvijek mogu poboljšati.
Mladi australski pripravnik želio je ostvariti uspješnu karijeru u rudarskom sektoru. Jednom je prilikom ostao nemalo iznenađen načinom na koji mu je nadređeni pokušao objasniti da previše radi. Rekao mu je: "Nisam siguran što si naučio tijekom školovanja, ali nemoj previše raditi. Nismo za to plaćeni."
Vježbajte iako teretane ne rade
Zaposlenici u jednoj britanskoj konzultantskoj tvrtki svakodnevno su radili prekovremeno i na poslu ostajali do dugo u noć. Jednog dana u ured im je ušetao stariji konzultant koji im je želio održati motivirajući govor.
"S obzirom da puno radimo, savjetovao nam je da jedemo dosta svježeg voća i povrća te odlazimo na fitness. Nije mu palo na pamet da svakodnevno ostajemo u uredu do kasno, pa naručujemo pizzu, a u trenutku kada završimo s poslom teretane više ne rade", potužila se jedna zaposlenica.
Iživljavanje nad suparnikom
Sportske igre mogu osnažiti timski duh, ali priča zaposlenika iz jedne kanadske banke pokazuje da i sport ima svojih loših strana. Banka je naime morala zabraniti igranje popularnog graničara zbog – sigurnosnih razloga. Zaposlenici su bili puni modrica, jer se tim financijskih stručnjaka stalno iživljavao nad ostalim zaposlenicima kako bi se riješili stresa i umora. Menadžment bake kasnije je svim zaposlenicima predložio da igraju baseball.
Motivirati znači upoznati zaposlenike i shvatiti potrebe svakog od njih, ističe jedan britanski stručnjak. Međutim, menadžeri ponekad stvarno znaju pretjerati u želji da zadovolje potrebe svih zaposlenika.
Rezanje troškova skupim vinom
Tako je direktor u jednoj tvrtki poželio svoje zaposlenike uključiti u sve procese poslovanja te odlučio da će, prije donošenja bilo kakve odluke, konzultirati svakoga od njih. Na kraju dana, radnici su bili preopterećeni, a mnogi su bili i u panici jer su svakih nekoliko minuta morali ići na razgovor. Krajnji ishod bile su najave otkaza i porast izostanaka s posla.
U jednoj londonskoj tvrtki, zaposlenike je demotivirao čin dvojice direktora koji su potpuno ismijali odluku menadžmenta o rezanju putnih troškova zbog velikih gubitaka. Naime, njih su dvojica na poslovni sastanak u New York otputovali Concorde avionom u kojem im je poslužen obilan obrok. Ako se uzme u obzir da je samo jedna butelja vina koštala 1.100 funti, zaposlenici koji su ostali u Londonu i na sastanke putovali o vlastitom trošku, bili su potpuno šokirani nakon što su saznali za to putovanje. (V.K.)
Izvor:
Times