Share
Tweet
Share
Send to friend

On-line igre stvaraju buduće lidere

Igrači World of Warcrafta, EVE-a, EverQuesta i mnogih drugih rješavaju problem tek nakon analize i donošenja strategije

Igranje on-line igara stvara i oblikuje poslovne lidere. Milijuni osoba koji igraju te igre reći će vam da one služe u više svrhe. Naravno, dopušteno vam je istraživati virtualno okruženje i boriti se protiv neprijatelja, ali većina igrača ima zajednički cilj – formiranje tima, preuzimanje rizika i stvaranje "imperija".

Prema pisanju Harvard Business Reviewa, procjenjuje se da je u svijetu preko 50 milijuna igrača uključeno u žanr koji se zove MMORPG (massively multiplayer online role-playing games) ili skraćeno MMO.

Najveća koncentracija igrača okupljena je oko igre "World of Warcraft" (WoW), oko 10 milijuna, dok za njim slijedi "EVE" sa 250.000 igrača. Prema istraživanju američkog centra Palo Alto, igrači su u 85 posto slučajeva muškarci, u prosječnoj dobi od 27 godina koji 22 sata tjedno provode igrajući igre.

Mreža poznanstava
Upravo su autori tog članka Byron Reeves sa Sveučilišta Stanford, Thomas Malone sa MIT-a i Tony O'Driscoll sa sveučilišta North Carolina, istaknuli da je način igranja i upravljanja u tim igrama više nego sličan snalaženju u današnjem poslovnom svijetu.

Partneri međusobno rijetko komuniciraju "licem u lice", jer se komunikacija odvija pisanim putem. Isto je i u stvarnom poslovnom životu, gdje voditelji moraju imati razvijene komunikacijske vještine. Naravno, kao i u stvarnosti pravila ponašanja uvjet su za komunikaciju, pa se igrač mora predstaviti i imati dobre namjere.

Pohvalno je da mnogi "gameri" prijateljstva iz virtualnog svijeta prenose i u realnost pa na taj način razvijaju mrežu poznanstava, što je također karakteristika modernog poslovanja. Noću ratuju u tamnicama, a ujutro ispijaju kavu.

Edukacija početnika
Novog zaposlenika u tvrtki u posao uvodi mentor, dok u virtualnom svijetu početnika također vodi iskusniji igrač – objašnjava mu komande i upoznaje ga s opasnostima, budući da će se suprotstavljati igračima jačima od sebe. Istovremeno, iskusniji igrač na taj način educira početnika i uvrštava ga u svoj tim (guild) kako bi zajedno ojačali svoj štit od "neprijatelja".

Nije li namjera tvrtke ista kada se odluči zaposliti novu mladu i ambicioznu osobu? Jedino što im je potrebno jest vođa s razvijenim edukativnim sposobnostima koji će zaposlenika upoznati s radom.

Prilagođavanje promjenama
Virtualni timovi grade i jačaju svoje sustave zaštite tako da analiziraju zaštitu protivnika i razmisle kako izgraditi svoj sustav, ali ga dodatno ojačati. Naravno, ne služe se jednostavnim kopiranjem, jer im je glavni cilja imati bolji sustav od konkurencije. Steve Jobs ne donosi apsolutno jednake odluke kako Steve Balmer, već analizira njegova rješenja, a zatim istraži kako bi se ona mogla poboljšati na sebi svojstven način. U virtualnom svijetu upravo tome služe forumi i tematske zajednice.

Poslovni lideri moraju se prilagođavati kako bi preživjeli političke i gospodarske promjene. Svaka on-line igra s vremenom se unaprjeđuje, a igrače se pravovremeno obavještava o izlasku novih "zakrpa" (patches) kako bi unaprijed mogli pripremiti svoju strategiju. Dakle, moraju biti fleksibilni.

Izazovi modernog poslovanja
Spajanja i preuzimanja u realnom svijetu plod su želje za jačanjem pozicije na tržištu, a slične se pojave događaju i u igrama. U WoW-u skupina igrača može stvoriti kritičnu masu koja će se potom htjeti udružiti kako bi pobijedili zajedničkog neprijatelja.

No da bi se udruživanje i ostvarilo, vođa tima mora dobiti odobrenje svih članova, a kako će integracija proteći jednako je upitno kao i ako se udruže dvije kompanije. Hoće li se korporativna kultura mijenjati, hoće li doći do nesloge među članovima tima ili napuštanja udruženja?

Moguće je, kako u stvarnom poslovanju, tako i u svijetu on-line igara. (V.K.)

Izvor:
Forbes

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.