Share
Tweet
Share
Send to friend

Stariji radnici postaju sve traženiji u Francuskoj

Iako je i dalje vidljivo, negativno raspoloženje prema starijim radnicima u Francuskoj polako nestaje

Prošle je godine jedna francuska prehrambena industrija planirala u Indiji kupiti kompaniju u obiteljskom vlasništvu. Vlasnik kompanije imao je 72 godine i Francuzi su na pregovore htjeli poslati osobu podjednakog poslovnog i životnog iskustva.

Budući da nisu imali starijeg zaposlenika, jer su svi zaposleni mlađi od 40 godina, za pomoć su se obratili agenciji za posredovanje u zapošljavanju starijih. Agencija im je preporučila 58-godišnjaka, inače bivšeg direktora jedne europske kompanije za proizvodnju potrošačkih dobara, koju su potom poslali u Mumbai na pregovore.

Odlazak u prijevremnu mirovinu
Francuska je jedna od članica Europske unije, koja se može "pohvaliti" izrazito niskim udjelom starijih osoba u radnoj snazi. Potrebna dob za umirovljenje je 60 godina, a ne 65, kao u većini razvijenih zemalja. Godine 2005. zaposleno je bilo tek 37,8 posto osoba u dobi od 55 do 64 godine.

Za razliku od njih, u Britaniji je iste godine bilo zaposleno 56,8, a u Njemačkoj 44,9 posto starijih osoba.

Kako bi smanjila tada visoku stopu nezaposlenosti, Francuska je 80-ih godina prošlog stoljeća donijela zakon prema kojemu su zaposlenici sa navršenih 60 godina odlazili u mirovinu. Cilj je bio poticanje radnika na prijevremeno umirovljenje, kako bi se oslobodio što veći broj radnih mjesta za nezaposleno stanovništvo. Iz tog vremena i potječe uvriježeno mišljenje prema kojem su se stariji radnici smatrali manje produktivnima, ističu stručnjaci za zapošljavanje.

Mlade ne zanima nuklearna energija
Međutim u današnje vrijeme, kompanije strahuju od gubitka svojih najproduktivnijih zaposlenika – starijih osoba s najvećim znanjem.

Tako je primjerice francuska nuklearna tvrtka Areva nedavno obznanila da su im stariji zaposlenici itekako potrebni te u slijedećih godinu planiraju zaposliti oko 100 umirovljenika koji imaju potrebne kvalifikacije.

Naime, zbog nepopularnosti nuklearne energije, kompanija desetljećima nije ulagala u razvoj novih inženjera pa je znatan dio njihova intelektualnog kapitala zajedno sa starijima otišao u mirovinu. Danas pak, starija populacije sve im je zanimljivija.

Važno životno iskustvo
Međutim, nije samo nuklearni sektor prepoznao korist starijih osoba. Sve više kompanija pokazuje interes za umirovljenim inženjerima jer mladi, zbog visokog zanimanja za marketing, nemaju dovoljno tehničkog obrazovanja. Tako primjerice najveći europski proizvođač vojne elektronike, francuski Thales, angažira umirovljene stručnjake za upravljanje radarima, a francuska kompanija Louis Berger na velikim projektima često angažira umirovljene inženjere.

Međutim, velike kompanije koje se bave "blažim djelatnostima" također angažiraju starije osobe. Primjerice, prehrambena kompanija Danone ih zapošljava na povremenim projektima za menadžment. "Stariji imaju puno više životnog, ali i poslovnog iskustva, zbog čega razmišljaju na drugačiji način", ističe Thomas Kunz, voditelj sektora pića.

Zanimanje kozmetičke industrije
Jedna kompanija u kozmetičkoj industriji nedavno je zaposlila 75-godišnjaka, jer nisu mogli pronaći toksikologa koji bi se brinuo za sigurnosni razvoj novih losiona.

Iako čak i kompanije za proizvodnju luksuznih proizvoda te zrakoplovna industrija žele zapošljavati starije, jer im je njihovo znanje itekako potrebno, značajan broj njih još uvijek je nazaposlen, ističu stručnjaci iz francuskih agencija za zapošljavanje. Kako oni ističu, "stare predrasude teško umiru". (V.K.)

Izvor:
The Economist

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.