Ovan koncept popularizirali su Bill Hewlett i Dave Packard 80-ih godina prošlog stoljeća, za čim se počeo primjenjivati i u ostatku SAD-a
Ovaj stil upravljanja ljudima i procesima, u engleskom jeziku nosi naziv "Management by walking around - MBWA" i doslovno označava upravljanje kretanjem kroz organizaciju.
Takav oblik upravljanja poslovanjem najčešće podrazumijeva da menadžer sam sebi odredi vrijeme tijekom kojeg će obilaziti odjele i razgovarati sa zaposlenicima, pod čime se logički povlači da tvrtka provodi "politiku otvorenih vrata".
U takvom okruženju šefovi sa zaposlenicima razvijaju prisniji odnos, jer se podrazumijeva da saslušaju probleme radnika i sugeriraju mu kako riješiti izazov. Dakle, komunikacija mora biti dvosmjerna.
Sumnja zaposlenika
Jednu od najznačajnijih pogodnosti ovakvog načina upravljanja, prepoznao je i utemeljitelj ovog koncepta, William Edwards Deming. On je jednom prilikom napisao: "Ako čekate, ljudi će vam se obratiti s malim problemom. Ako pak krenete sami istraživati, otkrit ćete probleme koje ostali ne primjećuju."
Upravo zbog toga, ovakav način upravljanja često budi sumnju među zaposlenicima koji ga doživljavaju kao ispriku za nepotrebno uplitanje u njihov posao.
No, sve sumnje nestaju ako se "provjere" pokažu opravdanima te ako zaposlenici primijete da šetnja menadžera među zaposlenicima donosi određene pogodnosti.
Komunikacija preko posrednika
Do kraja prošlog stoljeća, ovaj oblik rukovođenja nije bio uobičajen u organizacijama. Tijekom 50-ih godina, direktori su uglavnom svoje urede pretvarali u "zatvorene tvrđave" iz kojih su rijetko izlazili. Zaposlenike su rijetko viđali, a tajnica je bila glavi posrednik u komunikaciji.
Situacija se nije značajnije mijenjala do 80-ih godina, kada su pioniri otvorenog stila upravljanja, Bill Hewlett i Dave Packard popularizirali su ovaj koncept rukovođenja, kroz svoj stil upravljanja u kompaniji Hewlett-Packard. Tijekom kasnih 80-ih i ranih 90-ih mnoge kompanije u SAD-u počele su kopirati taj stil rukovođenja.
Osnova lidershipa i izvrsnosti
Dodatnu važnost ideji dao je jedan od najpoznatijih svjetskih biznis gurua Tom Peters, koji je zajedno s Robertom Watermanom napisao da vrhunski menadžeri vjeruju u učinkovitost ovog načina upravljanja.
U svojoj knjizi "A Passion for Excellence", Peters je "upravljanje kretanjem kroz organizaciju" opisao kao osnovu lidershipa i izvrsnosti.
Nazvao ju je "tehnologijom očiglednog", koja menadžerima pruža priliku da čuju brige zaposlenika, izravno im prenesu vrijednosti kompanije i na licu mjesta im pruže pomoć u rješavanju njihovih problema. (V.K.)
Izvor:
The Economist