U današnje vrijeme potrebno je odmaknuti se od zastarjelog "zapovijedi i kontroliraj" modela upravljanja te primijeniti nove modele
Značajna većina menadžera istovremeno bi željela biti sposobna naporno i pametno raditi. Međutim, slika menadžera koji je u potpunosti posvećen poslu, zatrpan radnim zadacima, živi ubrzanim tempom i pritom ima vremena za razmišljanje o procesima, još uvijek nije potpuno bistra.
Istraživanje koje je proveo britanski Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) pokazalo je da više od 90 posto radnika na nižim pozicijama i menadžera vjeruje kako "pametan rad" pozitivno utječe na poslovanje.
Radni procesi jednaki, a posla više
Oni se slažu da se u današnje vrijeme potrebno odmaknuti se od zastarjelog "zapovijedi i kontroliraj" modela upravljanja te primijeniti nove modele koji omogućavaju zaposleniku više slobode, fleksibilnosti i vremena za suradnju.
Otprilike 90 posto ispitanika smatra da je primjena novih modela načina rada u današnje vrijeme jako važna, dok ih 97 posto ističe kako će u budućnosti uvođenje fleksibilnijih i slobodnijih ugovora o radu biti još važnije.
Međutim, autori ističu da je njihova studija pokazala kako pojam "pametnog rada" uglavnom ostaje tek fikcija, budući da je radni život mnogih zaposlenika daleko od ideala pametnog.
Naime, organizacija radnih procesa nije pratila reorganizaciju poslovanja kompanija, pa većina zaposlenika ne vjeruje da njihovi poslodavci promišljeno razvijaju sustave koji će poticati razvoj pametnih radnih koncepata.
Rad od kuće nedovoljan
Ipak, rezultati ovog istraživanja su u suprotnosti s istraživanjem Konfederacije britanske industrije koje sugerira da se broj osoba koje rade od kuće posljednjih godina dramatično povećao, budući da gotovo polovica poslodavaca nudi zaposlenicima takvu mogućnost.
Nedavno istraživanje među američkim i kanadskim zaposlenicima također je pokazalo da je rad od kuće postao sve popularniji, pa otprilike 40 posto poslodavaca u obje države nudi zaposlenicima tu opciju.
Stručnjaci iz CIPD-a ističu da je za implementaciju modela "pametnog rada" zaposlenicima potrebno omogućiti znatno više pogodnosti od mogućnosti rada od kuće ili poboljšanja tehnološkog sustava. Zaposlenici i današnje vrijeme žele više samostalnosti u donošenju odluka, veću mogućnost izbora i slobode.
Inače, glavnim nositeljima modela "pametnog rada" smatraju se organizacijske vrijednosti, primjena praksi koje jamče veću produktivnost, kvaliteta radnog okruženja i tehnološka podrška. Kompanije koje postanu svjesne važnosti ovih čimbenika i nastave ih razvijati, nalaze se na dobrom putu da poslovne odluke počnu donositi tek nakon što prouče sve njihove prednosti i mane. (V.K.)
Izvor:
management-issues.com