Share
Tweet
Share
Send to friend

Indijci zbog iscrpljenosti napuštaju call centre

Zbog nedovoljnog broja visokoobrazovanih kandidata neke su kompanije počele zapošljavati čak i osobe sa srednjoškolskim obrazovanjem

Mladić u dobi od 23 godine koji je tek nedavno završio fakultet, već se u bolnici oporavlja od pretrpljenog srčanog udara, a liječnička dijagnoza glasi: dinamičan životni ritam, stres i preopterećenost poslom.

Navedeni je mladić radio u jednom od mnoštva call centara u Mumbaiu, diljem kojih je već značajan dio zaposlenika, posebice mladih, odlučio da odlaze čim pronađu drugi posao, pa čak i ako će raditi za manju plaću.

Pad kvalitete
Tako indijsku outsourcing industriju vrijednu 11 milijardi dolara, koja odrađuje 70 posto outsourcing usluga za američko tržište, prije globalne ekonomske, pogađa unutarnja kriza. Nekoliko manjih tvrtki u Mumbaiu i Delhiju propalo je budući da nisu mogli zadovoljiti visoke međunarodne standarde.

Uzrok tome je pad produktivnosti postojećih, ali i odlazak već iscrpljenih zaposlenika. Jedna zaposlenica ističe kako je nakon nekoliko godina rada shvatila da rad u call centru nije prilika za razvoj karijere, već samo posao.

Mladi se odlučuju na daljnje školovanje
"Prilike za napredovanje ne postoje, motivacija zaposlenika je loša, a posao je i više nego zahtjevan", ogorčena je ova zaposlenica.

Veliki broj onih koji su već promijenili posao učinili su to zbog frustracija koje je uzrokovalo svakodnevno "ritualno" javljanje na telefonske pozive, koje ne zahtjeva kreativnost niti mentalni rad.

Još jedna mlada zaposlenica ističe kako tek sada shvaća da se nije smjela zaposliti u call centru odmah nakon završetka fakulteta, već se trebala dalje školovati, steći MBA diplomu i razvijati svoju karijeru na ispravan način.

Nekada popularni call centri mladima danas više nisu privlačni. Oni se odlučuju na promjenu posla ili nastavak školovanja kako bi u budućnosti pronašli perspektivnije zanimanje.

Drugi sektori atraktivniji
Autor knjige "Who moved my job" i ravnatelj britanske Udruge za outsourcing, Mark Kobayashi-Hillary ističe da je za shvaćanje nekadašnje i trenutne situacije u indijskoj industriji potrebno naglasiti nekoliko čimbenika.

Prvo, zbog ubrzanog rasta, drugi gospodarski sektori postaju atraktivniji mladim diplomantima. Zatim, dostupnost korisnicima 24 sata na dan postala je nepodnošljiva – korisnici su sve zahtjevniji, a mnoge kompanije zapošljavaju domaću radnike umjesto stranih, pa se događaju poteškoće u komunikaciji.

Istovremeno, plaće u outsourcing industriji počele su se smanjivati, pa se mlade nastojalo privući izgradnjom rekreativnih centara u sklopu kompanija i poboljšanjem infrastrukture.

Neiskorištene pogodnosti
Međutim, pojedini zaposlenici ističu da ih to ne može zadržati budući da nemaju vremena sjesti u kafić ili otići na fitness, pa od raznih pogodnosti nemaju nikakve koristi.

Neke su kompanije čak i snizile svoje kriterije za zapošljavanje, pa je dio njih zbog nedovoljnog broja visokoobrazovanih kandidata počeo zapošljavati osobe sa srednjoškolskim obrazovanjem.

Stručnjaci napominju kako je krajnji rezultat predvidljiv, a to je pad standarda i gubitak poslova iz SAD-a. Pitanje je hoće li prema predviđanjima indijska outsourcing industrija do 2015. uopće ostvariti vrijednost od 50 milijardi dolara?

Oni optimističniju smatraju da će jednom sigurno vrijediti toliko, ali će biti potreban puno dulji vremenski period. (V.K.)

Izvor:
BBC

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.