U današnje doba osim istaknutih vođa trebamo sustav koji kontrolira naše potrebe za luksuzom
Platon je u svom djelu "Republika" pisao o problemima demokracije, govoreći da većina ljudi teži lagodnom životu i stjecanju materijalnih dobra koja bi im omogućila takav život. U svom djelu sugerirao je da beskrajna potraga za užicima utječe na političke vođe koje nastaju u takvim demokracijama i oni se susreću sa sve većim poteškoćama udovoljavajući željama naroda.
Napominje i da većina državnika nevoljko pristaje služiti narodu. Oni koji dođu na sam vrh, piše Platon, više će brinuti za svoje dobro nego za dobrobit stanovništva. Konflikt između javnog i privatnog interesa postaje značajan.
Neprestani nadzor
Uzmimo slučaj "Lehman Brothers", nekada četvrte američke investicijske banke po veličini, a trenutno banke koja je pred bankrotom i koja panično traži ulagača kako bi se spasili od propasti. Kriza je nastala zbog glavnog direktora Richarda Fulda, koji je zbog opetovanih rizičnih brokerskih operacija u vrijeme kreditne krize u SAD - u doveo banku u gubitak od 15 milijardi dolara, čime su izgubili povjerenje ulagača i doveli se u trenutnu situaciju.
Također je značajno što je David Einhorn, osnivač i glavni direktor "Greenlight Capitala" odavno upozoravao na opasnost koja prijeti ovakvim ponašanjem čelnika Lehmana. Nadalje, Einhorn je izjavio da to nije činio samo zato jer je "Lehman" lažirao brojke o poslovanju, nego iz razloga što je zbog svoje nepromišljenosti stavio današnji financijski sustav u veliku opasnost.
Na godišnjoj financijskoj konferenciji u Lipnju, pozvao je SAD da preuzme dokapitalizaciju "Lehmana" te da se na taj način izbjegne bankrot.
Platon bi bez sumnje bio impresioniran još jednom Einhornovom značajnom izjavom: "Ako nitko ne pazi, uprave investicijskih banaka učiniti će točno ono što ne bi smjele učiniti: povećati kompenzaciju prihoda zaposlenicima. Investicijske banke isplaćuju 50 posto prihoda kompenzacijom. Tako veći utjecaj znači veće prihode što znači veću kompenzaciju."
Zdrav sustav za bolju budućnost
Platonove riječi oštra su kritika današnjem društvu, a prisjetimo se da je on živio prije više od 2400 godina. Ali one daju poruku društvu i široj zajednici. U ovim trenutcima trebamo mudre vođe kako bi u budućnosti izbjegli financijske krize poput ove u kojoj se svijet nalazi.
Vođeni tom misli, Rob Goffe i Garreth Jones u djelu "Why Should Anyone Be Led by You?" govore o pobjedi individualizma kao posljedice potrebe za kvalitetnim vođama. "Ako postoji dominantna karakteristika modernog doba, to je onda osobna sloboda s naglaskom na individualnost.
U srcu ovoga, naravno, leži paradoks. Dok bi nekolicina porekla da je moderni život povećao mogućnost ljudskog izbora, mnogi upozoravaju da individualnost nije pozitivna karakteristika modernog doba već se može opisati kao čista sebičnost", dodaju autori djela.
Analizirajte sebe
Tako postaje sve očitije da u današnje doba osim istaknutih vođa trebamo sustav koji kontrolira naše potrebe za luksuzom. To se može postići spojem samokontrole i sustava. Jer sustav je zapravo ljepilo koje drži obitelji, društva pa i same zemlje na okupu.
Osvrnimo se još malo na lidere - na koji se način zapravo odgaja i razvija vjerodostojan vođa? Kako mi možemo ohrabriti one koje bi Platon nazvao "kvalificiranima" da preuzmu ključne uloge?
Vjerodostojno vodstvo počinje sa svima onima koji čitaju ovaj članak. Mi smo oni koji trebaju biti primjer pokazujući drugima naše kvalitete vođe. Najlakši način da se ovo provede u djelo je da danas pronađemo nekoga koga ćemo podučiti kako da vlada sutra. (D.P.)
Izvor:
management-issues.com