Share
Tweet
Share
Send to friend

Darwin je kriv za politiku u uredu

Timski rad je kroz povijest bio važan za preživljavanje plemena i čopora, dok je danas važan i za preživljavanje u poslovnom okruženju

Zbog evolucije gotovo svi menadžeri ponekad igraju zakulisne igre, bore se za teritorij i brinu se o svom nastupu.

Glavni su to zaključci studije koju su proveli akademski stručnjaci sa University of New South Walesa u Australiji, a koja sugerira da je način odijevanja, držanje i prakticiranje moći menadžera duboko povezano s ljudskom evolucijom.

Obrana teritorija
Autori studije upozoravaju da su prapovijesni obrasci ponašanja, poput dominacije nad svojim prostorom i "protjerivanja" neistomišljenika, sve učestaliji i u današnjem poslovnom svijetu, a mnogi ih čak i toleriraju.

Voditelj studije prof. Jeffrey Braithwaite sa Institute for Health Innovation je tijekom 15 godina proveo na stotine intervjua među zdravstvenih djelatnicima te uspoređivao njihove obrasce ponašanja s ponašanjem najstarijih ljudskih vrsta.

Prof. Braithwaite je zaključio da u radnom okruženju, šefovi, kao i svaka dominantna jedinka, obilježavaju svoj teritorij, dokazuju autoritet i pokazuju moć.

Tamna odijela za ozbiljnost
Dok pojedine životinjske vrste širenjem perja ili glasanjem na određen način odašilju jasnu poruku, menadžeri nose tamna odijela kako bi djelovali ozbiljnije, a određenim detaljima poput boje košulje ili kravate prikazuju svoj položaj na hijerarhijskoj ljestvici.

"Obrasci ponašanja u ovoj 'kulturi plemena' vrlo su slični onima koje primjećujemo među skupinama životinja u afričkoj savani", objašnjava Braithwaite.

"Iako se studija odnosi na zdravstvene djelatnike, njezini rezultati mogu se projicirati i na ostala zanimanja", dodaje on.

Jačanje pozicije
Studijom je također otkriveno da su menadžeri u većoj mjeri skloni upravljati sastancima, ako se oni održavaju u njihovom uredu. Također, rezultati su pokazali da menadžeri razmišljaju i analiziraju podatke znatno kraće nego li to njihov zaposlenici misle. Umjesto toga, više vremena provode u razgovorima i na sastancima gdje vješto brane i dodatno učvršćuju svoju poziciju.

Autori studije također objašnjavaju da je u današnjem poslovnom svijetu timski rad važan kako bi se održala visoka razina produktivnosti i jamčila konkurentnost. Međutim tijekom povijesti, timsko je udruživanje, plemena ili životinja jednako tako bilo važno kako bi skupina očuvala svoj teritorij i preživjela.

Prof. Braithwaite objašnjava da je promjena obrazaca ponašanja i poticanje timskog rada znatno zahtjevnije nego što mislimo, pa se taj pojam ne smije pretjerano pojednostavljivati.

Zato su, objašnjava dalje, okupljanje različitih grupa ljudi i raspravljanje o pitanjima na koja svatko ima različite odgovore, te prihvaćanje nepisanih pravila ljudskog roda, glavni preduvjeti za uspostavljanje povjerenja koje će garantirati preživljavanje tj. konkurentnost. (V.K.)

Izvor:
management-issues.com

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.