Share
Tweet
Share
Send to friend

Narcisoidne osobe najlakše postaju vođe

Bez obzira na stvarne sposobnosti, narcisoidne osobe drugi smatraju uspješnima i izabiru ih za lidere, pokazuje studija

Vjerojatno i sami poznajete nekog tko odlično odgovara ovom opisu: duhovit, zabavan, dominira razgovorima, ali nakon nekog vremena postaje težak i naporan. Takve se ljude zove – narcisi.

Osobine njihove ličnosti dobile su ime po grčkom mitu o muškarcu koji se zaljubio u vlastiti odraz. Nova studija pokazuje da su mnogi politički i poslovni čelnici narcisoidni.



Izdvajaju se iz skupine
"Kad se tek upozna narcise, oni su lijepi, šarmiraju sve, zabavni su. Ljudi ih isprva karakteriziraju kao vrlo privlačne osobe", kaže psihologinja Amy Brunell, sa Sveučilišta Ohio, koja istražuje narcisoidnost u SAD-u.

Ona je tu osobinu proučavala na skupini dobrovoljaca podvrgnutih testovima ličnosti koji su ocjenjivali narcisoidnost svake ispitivane osobe. Nakon testa ispitanici, podijeljeni u skupine, odvojeni su u zasebne prostorije kako bi zajedno, kao skupina, riješili neki problem.

Bez iznimke, u svakoj od skupina, kao prirodni vođa se izdvojila osoba s najjačim stupnjem narcisoidnosti, koji su i drugi iz skupine također smatrali čelnikom.

Položaji koji donose moć
"U trećoj studiji ocjenjivanje čelništva dali su stručnjaci koji su promatrali interakcije u svakoj od izdvojenih skupina tijekom diskusija i rješavanja problema. Upitani tko su bili vođe u skupinama, i ovi su stručnjaci kazali da su najjače osobine čelništva pokazali upravo narcisoidniji ispitanici", kaže Brunell.

"U procesu donošenja odluka oni su nagli, riskantni. Neskloni su slušanju drugih jer sami za sebe smatraju da "najbolje sve znaju". Narcisoidne osobe pokušavaju druge iskoristiti za vlastite probitke: u radnoj okolini, gdje se, primjerice, grupno radi na projektu, oni će svojatati pohvale, a na druge prebacivati kritike", kaže Brunell.

To postaje problem u društvenom u poslovnom okruženju upravo zato što se narcisoidne osobe često nađu na položajima koji donose moć.

Brunell kaže da je upravo zato iznimno važno postaviti ograničenja na položaje vlasti jer, ako ih nema, oni će zlorabiti takav položaj. Studija je objavljena u časopisu Personality and Social Psychology. (A.T.)

Izvor:
Poslovni dnevnik

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.