Share
Tweet
Share
Send to friend

Motivacija za posao razvija se još u studentskoj dobi

Prema istraživanju bivšeg profesora na sveučilištu Ohio, postoje tri vrste studenata, a kasnije i zaposlenika: visokomotivirani, povremeno motivirani i oni bez motiva za posao

Prema istraživanjima Marca Prenskog, bivšeg profesora na američkom sveučilištu Ohio, postoje tri vrste studenata, oni koji su: visokomotivirani, oni koji su povremeno motivirani i oni koji su u potpunosti nemotivirani.

Svoje tvrdnje objašnjava činjenicama da je većini današnje mladeži bitnije postati heroj u nekoj Internetskoj igri, gdje mogu postati junaci koji su pokorili najjačeg protivnika ili osvojili novi svijet. U stvarnosti, oni su samo dio društva koji se mora podrediti normama i koji moraju slušati roditelje, profesore i na kraju poslodavce. Takvi uvjeti stvaraju bunt i neposluh, a na kraju i slabu motiviranost i ravnodušnost.

U takvom odnosu mladeži prema obvezama, Prenski tvrdi da školski sustavi stvaraju odgovorne zaposlenike koji su proistekli iz prva dva stupa, ali problem nastaje s onima koji proizlaze iz trećeg stupa. Oni su zapravo uvjereni da su norme i obveze poput školovanja ili zaposlenja u potpunosti irelevantne za njihov život.

Polovica se dosađuje
Također, prema američkom strateškom savjetniku Maxu Mckewonu, koji surađuje s nekim od najuspješnijih američkih kompanija, ove tri vrste adolescenata odrastaju barem u tri vrste zaposlenika: visokomotivirani, povremeno motivirani (potrebni su poticaji od strane nadređenih), i oni koji uopće nemaju motiva za posao koji obavljaju.

Ova tvrdnja je potkrijepljena rezultatima američkog istraživanja u kojima je dokazano da 30 posto zaposlenika ne mari za ispunjenje ciljeva tvrtke u kojoj rade, dok je 50 posto njih izjavilo da im je trenutni posao dosadan.

Kako naći kvalitetnog zaposlenika?
Sve više poslodavaca pita se kako dodati nešto novo u svoju ponudu, ali i kako angažirati kvalitetnog pojedinca za posao. Ovo su zapravo dvije strane iste medalje jer inovacija uključuje i angažman, ali i
obrnuto – slaba motiviranost uništava inovaciju i stvara nezadovoljstvo i ravnodušnost kod zaposlenika. Upravo je pravilna ravnoteža ovih dviju strana medalje, ključna za stvaranje ozračja za uspješno poslovanje. (D.P)

Izvor:
management-issues.com

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.