Raspodjela moći unutar korporacijskih krugova između pripadnika "stare škole" i generacije Y posljednjih nekoliko godina se mijenja, a cijena mladih na tržištu rada sve više raste
Stariji zaposlenici ističu kako su upravo oni osobe koje svojim motivom i iskustvom mogu izvući kompanije bez velikih posljedica iz financijske krize. S druge strane, pripadnike generacije Y – osobe rođene u osamdesetim i počecima devedesetih, smatraju zabušantima koji provode previše vremena na Facebooku, pa ih često nazivaju "fejsbukerima" koji zapostavljaju radne zadatke.
Pripadnici generacije Y, međutim, ističu kako su oni osobe s visoko razvijenim timskim sposobnostima te da, zbog boljeg poznavanja novih tehnologija, imaju razvijene sposobnosti multitaskinga, tj. da bez problema mogu izvršavati i nekoliko zadataka odjednom, te da im je pripisana narcisoidnost zapravo visoki stupanj samopouzdanja, karakteristika koja je potrebna za prave vođe u kriznim trenutcima.
Problematična integracija
Istraživanja, pak, pokazuju da je stvarna situacija u odnosima između ove dvije generacije malo napuhana, i suprotno svim tvrdnjama, da su mladi razvili svojevrsne vještine uz pomoć novih tehnologija. Nadalje, značajno je napomenuti kako ih među ostalim odlikuje samostalnost i želja za natjecanjem, te da posao za njih nije odrađivanje zadataka.
Problem u svemu tome nastaje jer mladi ponekad precjenjuju svoje sposobnosti ali i za svaki uspješni radni zadatak zahtijevaju pohvale i promociju, karakteristika koja je nepoželjna u vrijeme krize, a koja je ostavština video igara koje funkcioniraju po sistemu nagrađivanja nakon svake razine.
Naime, prema rezultatima istraživanja konzultantske kuće PricewaterhouseCoopers, 61 posto izvršnih direktora istaknulo je da ima problema sa uspješnom integracijom mladih zaposlenika unutar radnih organizacija.
Uspješnima kriza povećava cijenu
Stručnjaci navode da je za uspješno poslovanje kompanija i brži izlazak iz krize potrebna suradnja s obje strane. Pripadnici generacije Y će svakako morati smanjiti očekivanja i prihvatiti svijet onakav kakav jest. S druge strane starija generacija će morati promijeniti pristup prema mlađim kolegama.
Ekonomska i financijska kriza potrajati će još neko vrijeme, a dragocjeno iskustvo koje sada stječu, mladim radnicima će znatno povisiti cijenu na tržištu rada. Međutim, isti ti, svakako moraju još neko vrijeme provesti pod opaskom svojih iskusnijih kolega prije nego zasjednu na rukovodeće pozicije. (D. P.)
Izvor:
The Economist