U vrijeme svjetske krize nastali su Procter&Gamble, IBM, General Electric, General Motors i FedEx
U vrijeme krize sve više kompanija razmišlja o rezanju troškova, a pokretanje vlastitih poduzeća čini se suludom misijom. Međutim, koliko god da kriza znači gašenje proizvodnje na jednoj strani, toliko znači i šansu za pokretanje poslova na drugoj.
Istina, za takav potez treba biti mudar i pomno proučiti stanje na tržištu. Zato je najbolje pogledati primjere pet velikih korporacija koje su "rođene" baš u kriznim vremenima.
Procter & Gamble
Dovoljno je spomenuti brendove poput Tidea, Pampersa, Oral-B, Pantena, Duracella ili Pringlesa. Kompaniju su osnovali proizvođač svijeća William Procter i proizvođač sapuna James Gamble 1837. u Cincinnatiu u vrijeme velike financijske krize u SAD-u.
Danas su vodeća svjetska kompanija u proizvodnji i distribuiranju kućnih potrepština te u korporacijskom svijetu nose status titana u teškim vremenima. Taj nadimak su zaradili zahvaljujući uspješnom poslovanju u vrijeme svih financijskih kriza, pa tako i ove, budući da su potrošačima uvijek potrebni njihovi proizvodi. S prihodima od 12,1 milijarde dolara u 2008. godini ova kompanija može ponosno istaknuti kako je kriza previše ne pogađa.
IBM
Ovaj kompjuterski div nastao je u razdoblju Duge depresije između 1873. i 1896. godine spajanjem triju kompanija koje su se zasebno bavile razvojem novih tehnologija u području računarstva. U tadašnje vrijeme krize spojile su se djelomično i iz financijskih razloga, ali i zbog udruživanja potencijala i povećavanja konkurentnosti.
Kompanija je postigla značajniji proboj na svjetsko tržište tijekom šezdesetih godina prošlog stoljeća i od tada je jedna od najznačajnijih korporacija u razvoju novih tehnologija.
General Electric
Kompanija nastala u SAD-u tijekom velike ekonomske krize krajem 19. stoljeća s vremenom je postala gigant u proizvodnji električnih uređaja. Jedan od osnivača ove kompanije bio je i slavni Tomas Edison, koji je i proslavio ovu korporaciju.
U današnje vrijeme GE predstavlja jednu od vodećih kompanija u svijetu, što ilustrira i prihod od 183 milijarde dolara tijekom 2008. Međutim, trenutna kriza nije ih zaobišla, pa je krajem prošle godine zarada pala za 19 posto, a kapitalna ulaganja su smanjena za čak 30 posto.
General Motors
Donedavno najjači proizvođač u automobilskoj industriji, GM je osnovan 1907. godine. Prebrodivši uspješno sve predstojeće krize postao je jedna od uzdanica američkog gospodarstva.
Međutim, veliki porast cijena nafte i značajan pad prodaje automobila u 2008. dovele su kompaniju u velike gubitke, te su čelnici GM-a krajem prošle godine, zajedno s Fordom i Chryslerom, od američke vlade zatražili 34 milijarde dolara za sanaciju proizvodnje. Trenutno se nalaze pod velikim povećalom kako bi dokazali da mogu smanjiti troškove.
FedEx
Ova kompanija nastala je u 1973. godine u vrijeme naftne krize. Kompaniju je pokrenuo Frederick W. Smith s ciljem da svi važni dokumenti stižu na svoje odredište u roku dva dana. Kompanija postaje profitabilna tek nakon kraja naftne krize 1975. godine.
Današnja situacija i naftna kriza tijekom 2008. godine, za ovu kompaniji predstavljaju svojevrstan deja-vu s njihovih samih početaka. Zbog slabljenja gospodarstva smanjila se i potražnja za kurirskim uslugama, pa je ukupni godišnji promet lani pao za 2 posto. Čelnici FedEx-a stoga su najavili kako očekuju da će 2009. godina biti najteža u povijesti poslovanja. (D. P.)
Izvor:
CNN Money