Share
Tweet
Share
Send to friend

Menadžeri ne očekuju kraj krize ove godine

Samo pet posto menadžera uvjereno da će se kriza okončati do kraja tekuće godine

Čak 63 posto menadžera iz srednje i istočne Europe očekuje dodatna pogoršanja u poslovanju svojih kompanija, dok je samo pet posto uvjereno da će se kriza okončati do kraja tekuće godine, pokazala je najnovija studija konzultantske kuće Roland Berger "CEE Manager Survey".

Menadžeri su istaknuli kako su već sada suočeni s velikim padom narudžbi, sporom naplatom potraživanja, te ostalim financijskim problemima, pa je čak njih 83 posto obustavilo daljnje zapošljavanje dok ih je 72 posto odustalo od investicijskih programa, navodi se u istraživanju.

Mjere protiv krize nisu dobre
Prema tom istraživanju, raspoloženje među menadžerima drastično se pogoršalo u posljednjem kvartalu 2008. godine u usporedbi s veljačom i ožujkom. Najpesimističniji su tako menadžeri iz Rusije, Ukrajine i Rumunjske, dok su najoptimističniji Austrijanci i Poljaci.

"Razlog pesimizmu leži u činjenici da pojedine zemlje nisu dovoljno dobro postavile svoje gospodarske prioritete, odnosno da mjere kojima se pojedina zemlja pokušava izvući iz krize nisu dovoljne. To je ujedno bio i najčešći odgovor hrvatskih menadžera. U ovom trenutku najvažnije je osigurati likvidnost poduzeća, povećati efikasnosti poslovanja, te iskoristiti prednosti tržišne konsolidacije", istaknuo je Vladimir Preveden, izvršni direktor zagrebačkog ureda Rolanda Bergera.

42 posto hrvatskih menadžera ne očekuje veliki pad
Kao najvažnije posljedice krize, menadžeri iz kompanija srednje i istočne Europe naveli su pad u narudžbama (62 posto), pogoršanje u naplati (57,1 posto), dok se financijski problemi i korupcija nalaze na trećem mjestu. Kad je riječ o utjecaju krize na njihove kompanije, 42 posto menadžera u Hrvatskoj uvjereno je da bi fiskalnu godinu mogli završiti na pozitivnoj nuli ili s neznatnim padom, dok među ruskim menadžerima taj postotak iznosi čak 82 posto.

Najveći broj ispitanika ne nazire izlazak iz krize u sljedeće dvije godine, pa će tako ona bitno utjecati na posao čak 44 posto intervjuiranih menadžera.

U nekim industrijama, poput proizvodnog sektora, posljedice krize će se osjećati sljedeće tri i više godina. Posebice su pogođeni auto industrija i njihovi dobavljači. Istraživanje je pokazalo kako su menadžeri iz auto industrije posebno pesimistični, te ih 38 posto očekuje pad prodaje za više od 50 posto, a dodatnu ozbiljnost situacije pojačava činjenica da auto industrija u mnogim zemljama čini veliki dio nacionalnog BDP-a.

Istraživanje je provedeno u veljači i ožujku 2009. godine na uzorku od 300 menadžera iz Austrije te srednje i istočne Europe koje je uključilo menadžere iz Hrvatske, Češke, Mađarske, Poljske, Rumunjske, Rusije i Ukrajine. (Hina)

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.