Share
Tweet
Share
Send to friend

SAD među hakerima traži stručnjake za sigurnost

Vrsnim hakerima SAD nudi kampove za obuku, stipendije za školovanje i praksu u odgovarajućim kompanijama

Sve veći broj internetskih napada na računala američkog ministarstva obrane naveo je jedan konzorcij javnih i privatnih organizacija na pokretanje kampanje Cyber Challenge. Ovime se želi zainteresirati i regrutirati oko desetak tisuća mladih za profesiju stručnjaka za internetsku sigurnost.

Jedan od stručnjaka, Alan Paller prisjetio se kako je zbog lansiranja sovjetskog satelita Sputnjik, 1957., američka vlada ubrzala svoj prilično tromi program svemirske tehnologije. Paller, koji je jedan od direktora obrazovne kompanije SANS Institute, želi da se ista takva energija danas unese i u obranu virtualnog prostora koji je ranjiv pred napadima šaljivdžija, lopova, ali i špijuna.

Povratak na vrh
"Program Cyber Challenge provodi se na nacionalnoj razini slično kao što se dogodilo nakon lansiranja Sputnjika, kada su Sjedinjene Države ustanovile da su zaostale u svemirskim istraživanjima. Sada zemlja zaostaje u sigurnosti virtualnog prostora, te se ovim projektom traga za talentima tako da se vratimo na čelno mjesto," objašnjava Paller.

Uz kampove za obuku, stipendije za školovanje i praksu u odgovarajućim kompanijama, program Cyber Challenge uključuje i tri natjecanja za otkrivanje talenata. Paller ističe da SAD nisu prva zemlja koja natjecanjima traga za talentima.

Inženjeri napadaju sustav, učenici ga brane
"Kina je, primjerice, održavala redovita godišnja natjecanja u svakoj vojnoj oblasti u zemlji zadnjih pet godina." Tako je i pobjednik u gradu Chengdu, 2005., pokazalo se kasnije, bila osoba koju je Ministarstvo obrane otkrilo u virtualnom napadu na Pentagonu.

Potraga za nadarenim mladim Amerikancima sposobnim za sprečavanje takvih napada počela je ove godine natjecanjima u srednjim školama pod nazivom Cyber Patriot. Sandy Schlitt iz neprofitne udruge Air Force Association, koja je bila suorganizator ovog natjecanja, kaže da je čitav događaj bio ispunjen entuzijazmom.

Na natjecanju, srednjoškolske ekipe iz SAD-a, povezane Internetom, rade na zaštiti računalne mreže od neovlaštenog upada tijekom šest dana. Nakon toga, slijedi napad koji vode inženjeri iz sigurnosne kompanije Science Application International Corporation. Oni tragaju za slabostima zaštićenog sustava, a učeničke ekipe ih brane.

Međunarodno natjecanje
Slično natjecanje, nazvano NetWars, odvija se i na Internetu, gdje se natjecatelji prvo bore da "provale" u jedan računalni sustav, a potom da spriječe druge u takvoj namjeri te sami održe kontrolu nad probijenom mrežom.

Iako kritičari ističu da bi ovakva natjecanja mogla stvoriti više kriminalnih hakera nego pravednika, organizator Cyber Challengea, Alan Paller nema nikakvih dvojbi.

"Ako je netko sjajan u hakiranju onda je, kako sada stvari stoje, jedini način da to i pokaže da čini negativne stvari. Ovaj program je upravo ono što pruža mogućnost za pokazivanje svojih vještina, a da se pritom čine dobre stvari."

Inače, dva natjecanja američkog programa Cyber Challenge, NetWars i onaj Ministarstva obrane, nazvan Cyber Crime Center Challenge, otvorena su i međunarodnim natjecateljima. (V. K.)

Izvor:
VoA

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.