Share
Tweet
Share
Send to friend

Najbolji grad za život i posao je Varaždin

Na prošlogodišnjoj listi na vrhu je bio Rovinj koji je godinu dana stagnirao i na novoj je listi pao na 13. mjesto.

Varaždin je najbolji hrvatski grad za život i biznis i jedan od glavnih gradova pokretača gospodarstva u državi, pokazuje lista hrvatskog magazina Forbes. Varaždin je tako s trona srušio Rovinj koji je prema istoj listi prošle godine nosio titulu najboljeg hrvatskog grada, ali je u godinu dana potpuno stagnirao i pao na 13. mjesto. Na drugom je mjestu Samobor koji slijede Dubrovnik i Čakovec, dok je najveći Zagreb tek na petom mjestu, piše Gordana Galović u Jutarnjem listu.

Ove je godine kontinentalna Hrvatska nadjačala primorsku, što se djelomično može pripisati stagnaciji turizma koja je počela već 2008. godine. Veliki su gubitnici Split, Zadar i Šibenik koji su ispali s Forbesove liste.

Split ispao iz konkurencije
Split, koji je lani zauzeo 9. mjesto, potpuno je ispao iz konkurencije jer su njegovi poduzetnici poslovali s gubitkom, a najveći je ostvarilo brodogradilište Brodosplit. Zadarski poduzetnici koji su svojim poslovnim rezultatima lani podigli taj grad na visoko 4. mjesto ove su godine potonuli. Zabilježili su jedan od najvećih padova neto dobiti od 88,9 posto i pad prihoda. Šibenik je također ispao iz konkurencije zbog ostvarenog ukupnog gubitka svih poduzetnika u gradu. Lani je bio peti.

"Naravno da smo najbolji" rekao je za Forbes varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok kada su mu javili rezultate istraživanja. Taj je grad lani bio šesti na listi. Varaždin je prema svim kriterijima ušao među 20 najboljih, a najviše ga je 'pogurao' rast poduzetničkih prihoda. To industrijsko središte sjeverozapadne Hrvatske treći je grad u državi po visini BDP-a, a proteklih se godina nametnuo i kao jedan od rijetkih hrvatskih gradova 'prijatelja biznisa'.

Slobodna zona i Špancirfest
Tu je titulu zaradio prije svega zbog Slobodne zone Varaždin koja je i dalje najveća proizvodno, izvozno orijentirana greenfield investicija u državi. Varaždin ima najnižu stopu nezaposlenosti u zemlji od oko pet posto, jedan od najboljih fakulteta i promišljenu stambenu politiku. Tradicionalne titule grada baroka, kulture i Špancirfesta dokazuju i da je riječ o gradu ugodnom za život.

Dubrovnik je najveći dobitnih ovogodišnje liste Forbesa. Lani nije bio ni među prvih 20, a ove je godine treći. Dubrovački poduzetnici zaključili su 2008. s neto dobiti od 495 milijuna kuna i po tom su rezultatu treći hrvatski grad.

Na listi Forbesa odlično je prošao cijeli zagrebački prsten pa su među 20 najboljih ušli Samobor, Sveta Nedelja, Velika Gorica i Zaprešić. Sve je više onih koji odlučuju raditi u Zagrebu, a živjeti u nekom od njegovih 'satelita' koji definitivno omogućuju lagodniji i jeftiniji život.

Zagreb pada na listi
Zagreb je i dalje prvi u državi sa 29.273 poduzetnika koji zapošljavaju više od 365.000 radnika, no kriza je počela zatvarati tvrtke već 2008. pa hrvatska metropola nije ušla među prvih 20 ni po godišnjem rastu poduzetnika ni po broju zaposlenih.

Zagreb je na listi srušila i lista čekanja za vrtiće u mnogim kvartovima te iznadprosječna cijena nekretnina. Međutim, Zagreb i dalje dobiva pluseve na kvaliteti života koju po ponudi teško može nadmašiti bilo koji drugi hrvatski grad.

Čakovec nekako potiho uvijek uspijeva ući među najbolje pa je i ove godine na visokom četvrtom mjestu. A da samo jedna tvrtka može nositi cijeli grad najbolje pokazuje slučaj Imotskog. Na sedmo mjesto najuspješnijih gradova Forbesa Imotski je prije svega lansirala tvrtka Skladgradnja, braće Slavena i Joze Žužula. (T. B.)

Izvor: Jutarnji list

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.