Share
Tweet
Share
Send to friend

Narcisoidni menadžeri ubijaju volju za radom

Rad za narcističkog rukovoditelja je traumatično iskustvo često uključuje zlostavljanje i uhođenje.

Vidjeli smo ih mnogo. U vremenima prosperiteta, njihove vizije doimaju se uvjerljivima, a njihova pojava karizmatična i izvor nadahnuća. U kriznim razdobljima, njihove su poželjne osobine zasjenjene slabostima. Umišljeni ili, u stručnom žargonu, narcistički vođe svojim djelovanjem pogoršavaju krizu, za koju su često suodgovorni, piše Ozren Podnar u Poslovnom dnevniku.

Izraz narcizam dolazi od grčkog mita o mladiću Narcisu, koji se zaljubio u svoj odraz u jezerskoj vodi. Prema poslovnom konzultantu i psihologu Benu Dattneru, narcističke menadžere obilježava grandiozna predodžba o vlastitoj važnosti, težnja preuveličavanju vlastitih talenata i dostignuća i očekivanje da ih se smatra vođama bez stvarnih zasluga.

Zaokupljeni su planovima o bezgraničnom uspjehu, moći i slavi. Vjeruju da su posebni, da ih samo odabrani mogu razumjeti, no da su ih svi dužni slijediti i odavati im počasti. U međuljudskim odnosima, skloni su izrabljivati druge te od njih traže bespogovornu poslušnost. Nedostaje im sućutnosti pa ne uočavaju tuđe emocije, ili ih zanemaruju. S okolinom se ophode bahato i nadmeno i zavide onima koji su uvaženiji, zauzimaju viši položaj ili imaju veću imovinu.

"Rad pod nadzorom narcističkog rukovoditelja ne zaboravlja se. To je traumatično iskustvo koje često uključuje zlostavljanje i uhođenje. Mnogi radnici obole od PTSP-a, daju ili dobiju otkaz ili se čak odsele tamo gdje ih ništa neće podsjećati na nevolje koje su trpjeli", napomenuo je američki psihijatar dr. Sam Vankin, koji je, zanimljivo, narcistički poremećaj pripisao i Baracku Obami.

Svugdje u svijetu u korporativnoj kulturi narcistički pojedinci imaju dobrih izgleda za napredovanje. Dijelom je to rezultat njihovog lukavstva i spretnog, proračunatog ulizivanja moćnijima, a dijelom popuštanja okoline, koja se ne želi sukobljavati s nasilnikom, pa makar to nasilje bilo samo verbalno. S nadređenim koji posjeduje narcistička obilježja potrebno je ophoditi se oprezno, osim ako niste sigurni da imate moćnih aduta kojim ga možete nadvladati u srazu.

Tipičan suradnik ili podređeni pametno će postupiti ako se prilagođava narcističkom menadžeru, uvažava njegove emocije i izlazi mu u susret. Pritom ne smijete očekivati ništa zauzvrat, osim da vas ovaj ostavi na miru ili zlostavlja malo manje nego druge. Ako od vas zatraži "iskrenu procjenu" situacije ili svog rada, izražavajte se oprezno i rabite eufemizme, umjesto oštrijih formulacija. Zamjerili bi vam kažete li išta što narušava njihovu predodžbu o sebi kao velikanima biznisa.

Ne pripisujte im krivnju za teškoće u kompaniji već eventualno navedite što bi bilo poželjno poduzeti radi rješavanja problema. Ako prihvati neku vašu sugestiju, pustite mu da pripiše zasluge sebi. U planiranju svog vremena, uračunajte nenadane obveze koje vam narcistički menadžer može utrpati. Budite mu na raspolaganju, jer on će vas zvati kad njemu odgovara, ne vodeći računa o vašim potrebama.

Narcisi nisu razumni ni tolerantni te se na njegove radnike ne odnosi uobičajeno "pravo" da se povremeno iskopčaju radi opuštanja i punjenja baterija. Narcistički šefovi vjerojatno će vam zadavati više posla no što je realno ostvarivo, no obavite prvo one koji zvuče suvislo. Moguće je da će s vremenom zaboraviti na najmanje smislene zadatke.

Ako vam nošenje s takvim rukovoditeljem postane preteško, morat ćete procijeniti što bi vam manje ugrozilo zdravlje – potraga za novim izvorom prihoda, ili ostanak pod zapovjednom palicom takvog nemogućeg menadžera. (T. B.)

Izvor: Poslovni dnevnik

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.