Radim u velikom građevinskom poduzeću. U ugovoru o radu stoji klauzula da je poslodavac dužan isplaćivati plaću do kraja idućeg mjeseca. Međutim, poslodavac je isplatio plaću s mjesec dana zakašnjenja.
Pitanje: 1. Da li je time ugovor o radu 'de facto' raskinut?
2. Mogu li se kod eventualnog otkaza u budućnosti pozvati na činjenicu da je poslodavac prekršio ugovor, čime je on postao nevažeći, te zbog toga nisam dužan odraditi otkazni rok?
Dakle, neizvršenjem jedne ugovorne obveze ne nastaje odmah raskid ugovora, već druga strana može zbog toga eventualno otkazati ugovor. Prema tome, ugovor o radu je i dalje na snazi. Također, koliko se iz pitanja vidi, Vi i nadalje radite, dakle ugovor se izvršava.
Kašnjenje s isplatom plaće moglo bi biti razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu, dakle bez otkaznog roka. Naime, prema članku 114. Zakona o radu, poslodavac i radnik imaju opravdani razlog za otkaz bez otkaznog roka ako zbog osobito teške povrede ugovora o radu ili neke osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć.
Dakle, niti kod razloga za otkaz nema automatizma već bi, kao što je rečeno, kašnjenje s isplatom moglo biti razlog za otkaz, s time da će u slučaju spora sud ocijeniti da li je takav otkaz bio opravdan.
Pri tome treba imati na umu da se izvanredni otkaz može dati samo u roku 15 dana od saznanja za činjenicu zbog koje se daje otkaz. Dakle, ako je kašnjenje bilo jednokratno, samo za jednu plaću, a kasnije isplate su bile unutrar ugovornog roka, u budućnosti to više nikako ne bi mogao biti razlog za izvanredni otkaz, jer ga niste dali u roku 15 dana.
Ako se kašnjenje ponovi, odnosno ako je redovito, onda ćete imati mogućnost dati takav otkaz (uz sve prethodno navedene ograde). Pri tome za svaki slučaj: