Share
Tweet
Share
Send to friend

'Iznajmljivanje' radnika

Zaposlen sam na neodređeno vrijeme u jednom d.d. Bez ikakve najave i razgovora od prvog radnog dana sam temeljem dogovora svemogućih direktora prebačen - iznajmljen na jedno radno mjesto u državnoj administraciji - ministarstvu. Plaću mi isplaćuje to d.d., ali ja ne radim na radnom mjestu unutar te firme za koje imam ugovor nego radim nešto sasvim deseto. To traje već više od 2 godine. Znači kao da netko potpiše ugovor npr. u banci, a oni ga pošalju raditi u Ministarstvo zaštite okoliša. Problem je što se meni brani i prijeti otkazom kad izrazim želju da se vratim tj. radim na radnom mjestu unutar svoje matične firme za koje imam ugovor. Na taj način ne ostvarujem neka prava kao drugi zaposlenici nego sam na čistoj plaći bez mogućnosti prekovremenih, uporabe materijalnih sredstava, spriječen u profesionalnom razvoju i stjecanju određenih znanja i vještina. Da li je takvo nešto legalno, tko je nadležan da se situacija riješi i da li imam pravo na nekakvu odštetu?

Ugovorom o radu određuju se obveze poslodavca i radnika, i jedino se ugovorom o radu određuje za koji posao radnik zasniva radni odnos. Prema tome, radnik ima pravo obavljati onaj posao za koji je sklopio ugovor o radu, a poslodavac mu je dužan taj posao osigurati. Svaki drugi posao radnik nije dužan obavljati, osobito ne na temelju usmenog naloga poslodavca. Prema tome, niste bili dužni takav nalog prihvatiti.

No, Vi ste nalog prihvatili i već neprekidno radite u ministarstvu, što na neki način pokazuje Vašu suglasnost s takvom promjenom. Međutim, ako niste dobili nikakav pisani nalog, rješenje, odluku i sl. protiv koje ste imali rok za zaštitu prava, imate pravo i nadalje tražiti ispunjenje Vašeg ugovora o radu. Smatram da time što ste postupili prema usmenom nalogu nije došlo do izmjene ugovora o radu i da sve njegove odredbe i nadalje ostaju na snazi. Naime, radnici često po usmenom nalogu poslodavca moraju (ovo 'moraju' mislim u praktičnom, ne u pravnom smislu) obavljati, kraće ili dulje vrijeme, neke druge poslove. Međutim, kada bi svako prihvaćanje usmenog naloga poslodavca predstavljalo promjenu ugovora o radu, onda sam ugovor o radu ne bi imao nikakve vrijednosti. Stoga držim da je Vaš ugovor o radu još uvijek na snazi u onom sadržaju u kojem je sklopljen i da imate pravo zahtijevati obavljanje ugovorenih poslova pod ugovorenim uvjetima.

Osim toga, smatram da je ovakvo, svojevrsno iznajmljivanje radnika, suprotno koncepciji ugovora o radu. Naime, karakteristika je ugovora o radu, između ostalog, da ga upravo ugovorne stranke moraju izvršavati. Radnik mora osobno obavljati rad, ali upravo za onoga, i kod onoga poslodavca s kojim je sklopio ugovor. Iznimke mogu postojati ako je djelatnost poslodavca takva da pruža usluge drugim pravnim i fizičkim osobama u njihovom prostoru (npr. poduzeća za čuvarsku zašititu i sl.), ili se radi o privremenom osposobljavanju kod drugoga poslodavca i sl. što sve mora biti unaprijed poznato i rješeno ugovorom o radu.

Da biste realizirali svoje pravo trebali biste od poslodavca pismeno zatražiti da Vam osigura posao u skladu s Vašim ugovorom o radu. Ako Vam poslodavac odgovori negativno, ili u roku od 15 dana uopće ne odgovori, u daljnjem roku od 15 dana možete pokrenuti sudski postupak, tj. tužbom tražiti izvršenje ugovora o radu u skladu s njegovim odredbama.

Kao što je navedeno, imate pravo na razliku plaće u odnosu na ugovorenu, ako ste primali manju. Također smatram da biste imali pravo na naknadu štete zbog nemogućnosti primanja dodataka na plaću koje su dobivali drugi radnici, a koje biste i Vi dobivali da ste radili posao za koji ste sklopili ugovor o radu, te za zaostajanje u profesionalnom razvoju. Međutim, teško je procjeniti uspješnost takvog spora za naknadu štete, osobito što takve sudske prakse nema.


Preporuka:
  • Podnesite poslodavcu zahtjev te po potrebi tužbu sudu, a na način kao što je to navedeno u tekstu.
  • Obratite se sindikatu.
  • Obratite se inspekciji rada.
  • We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.