Share
Tweet
Share
Send to friend

Dokazivanje radnog odnosa

Prije godinu dana zaposlila sam se u privatnoj firmi, naravno uz obećanje da ću biti prijavljena. Radno vrijeme nije bilo strogo određeno, već prema potrebi 2 - 8 sati, najčešće u noćnoj smjeni i vikendom. Novac mi je bio isplaćivan preko tuđih studentskih ugovora (često nepoznatih ljudi), što je i dalje praksa u toj firmi. Nakon otprilike 6 mjeseci počela sam raditi puno radno vrijeme od 8-16 sati, pet dana u tjednu, za to je svaki mjesec sklapan ugovor o djelu, iako se radilo o klasičnom radnom odnosu. Tri mjeseca kasnije poslana sam na 'godišnji odmor', a kad sam se trebala vratiti rekli su da više nema posla, te da će mi se javiti. Na moj zahtjev, za potrebe upisa djeteta u vrtić, izdali su mi i potvrdu u kojoj stoji da sam 'u stalnom radnom angažmanu' u toj firmi. S obzirom da sam već očajna od ovakvog ponašanja poslodavaca u našoj zemlji, ne želim ih pustiti da se samo tako izvuku. Molim za savjet, što mogu učiniti, kako ih eventualno tužiti te mogu li i kako dokazati da sam bila u radnom odnosu bez potpisanog ugovora o radu?

Očito je da se stvarno radi o ugovoru o radu, dok su ugovori o djelu odnosno studentski ugovori sklapani u cilju izbjegavanja zakonskih obveza poslodavca - plaćanja poreza i doprinosa, odnosno obveza koje nastaju iz ugovora o radu.

Naime, zakonodac je odredio da je ugovor o radu posebna i jedinstvena vrsta ugovora, koji silom zakona uključuje niz obveza i prava koja u njemu moraju biti sadržana. Naravno, to je sve učinjeno u cilju zaštite radnika jer u protivnom, kada tih, u prvom redu zaštitnih prava radnika s jedne strane, i ograničenja poslodavaca s druge strane, ne bi bilo, mogli bi se sklapati ugovori bez ikakvih ograničenja (npr. bez ograničenja otkaza, bez godišnjih odmora, bez ograničenja radnog vremana i sl.).
Osim toga, temeljem ugovora o radu moraju se plaćati porezi i, što je osobito važno, doprinosi za mirovinsko osiguranje, što je posebni interes države.

Stoga, ako se radi o ugovornom odnosu koji ima sva obilježja radnog odnosa, i ako se radi o podobnim strankama (npr. da radnik već ne radi puno radno vrijeme drugdje), između stranaka mora se sklopiti ugovor o radu, a ne neki drugi ugovor. U protivnom, kada to ne bilo tako, već bi ovisilo samo o (navodnoj) volji stranaka, zaštitne odredbe Zakona o radu i drugih propisa, ne bi se mogle provesti.

Stoga držim, ako se radilo o ugovornom odnosu koji ima sva obilježja radnog odnosa, morao se sklopiti ugovor o radu. Slijedom toga, ako je fiktivno sklopljen drugi ugovor, mora se moći dokazati da se u stvari radilo o ugovoru o radu.

Inače, obilježja su ugovora o radu da se radi o osobnom radu, da se rad obavlja po nalogu poslodavca koji daje posao, za takav rad prima se plaća, sredstva rada su od poslodavca, organiziranje rada i poslovni rizik je na poslodavcu.

Također valja znati da Zakon o radu određuje da ugovor o radu ne mora biti sklopljen u pisanom obliku, dapače da se čak u takvom slučaju smatra da je ugovor o radu sklopljen na određeno vrijeme, osim ako poslodavac u roku godinu dana ne dokaže suprotno.

Dakle, smatram da možete na sudu dokazati da se radilo u ugovoru o radu, iako to možda neće biti jednostavno. Trebali biste podnijeti tužbu za zahtjevom da sud utvrdi da je rad koji ste obavljali za poslodavca u stvari ugovor o radu, usprkos postojanju ugovora o djelu (koji ste očito potpisivali jer niste imali drugog izbora), odnosno nepostojanja nikakvog ugovora (za rad preko studentskog servisa jer za to vrijeme Vi niste imali nikakav ugovor).

Naravno, također biste trebali tražiti se utvrdi da ugovor o radu nije niti prestao, budući nije na zakonit način otkazan, niti je prestao na ikoji drugi način u skladu sa Zakonom.

Nakon što bi sud presudio da se radilo o ugovoru o radu, temeljem te presude zatražili biste od Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje da Vam prizna radni staž, odnosno da ishodi od poslodavca plaćanje svih doprinosa temeljem kojih bi Vam bio priznat radni staž.

Također držim korisnim da poslodavcu date pisani podnesak u kojem biste naveli da smatrate da imate ugovor o radu koji nije niti prekinut jer niste dobili nikakav otkaz i da im stojite na raspolaganju za nastavak rada. Nakon odgovora, ili nakon što u roku 15 dana ne dobijete odgovor, podnesite tužbu sudu, o kojoj je rečeno prethodno.


Preporuka:
  • Postupite na navedeni način.
  • Obratite se inspekciji rada.
  • Obratite se sindikatu.
  • Nađite kvalificiranog punomoćnika da Vam vodi sudski postupak (pravnika iz sindikata ili odvjetnika), jer s obzirom na složenost postupka, isti nećete moći uspješno voditi sami.
  • We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.