Share
Tweet
Share
Send to friend

Izmjena ugovora u radu i neuvažavanje poreznih povalstica

Trenutno imamo stare ugovore u kojima je plaća definirana neto. Prije godinu dana sam dobio dijete i povlastica poreza mi nije promjenila plaću (neznanje). Sad smo dobili na potpis nove ugovore u kojima je plaća bruto definirana, ali s jednom totalnom glupošću. Također smo dobili i papir za raskid starog ugovora. Izračun bruto plaće je napravljen tako da je neto pomnožen sa 3,88, i zamislite matematike kad se poveselite da će vam konačno uzeti u obzir povlasticu većeg odbitka, dogodilo se to da oni nisu radili generalno za najniži odbitak nego za svakog posebno ako si imao veći odbitak ponovo nikome ništa. Znači ponovo naš odbitak odlazi poslodavcu. Mislili smo odjaviti djecu, ali međutim dobili smo ugovore 5.12. s početkom važenja 1.12. znači ne možemo ništa. Koliko ima legitimnosti u ovom postupku i što bi nam vi mogli savjetovati?

Ugovor o radu kojeg je radnik dobrovoljno potpisao, više ga ne može mijenjati bez suglasnosti poslodavca, niti se radnik može protiv njega uspješno žaliti, odnosno sudski ga osporavati. Dakle, ugovor o radu je očito važeći i u primjeni. Jedino ako bi neka odredba bila suprotna izričitim zakonskim odredbama, bila bi ništavna i ne bi se primjenjivala.
Cijeli ugovor mogli biste osporavati samo u slučaju da ste ga potpisali pod prijetnjom, prisilom ili bitnom zabludom.

Također, da ste dobili otkaz ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora o radu, mogli biste, nakon što ugovor o radu potpišete, osporavati otkaz, pa ako biste na sudu osporili otkaz, onda bi automatski prestao važiti i taj izmjenjeni ugovor.

Međutim, ako sve to nije tako, nego ste ugovor o radu potpisali dobrovoljno, što iz pitanja zaključujem, onda ga više, kao što je rečeno, ne možete mijenjati bez suglasnosti poslodavca, niti ga možete uspješno osporavati.

Što se tiče plaće, ona se određuje ugovorom o radu, te kolektivnim ugovorom, a ako tim dokumentima nije određena poslodavac treba mjerila za obračun plaće urediti pravilnikom o radu. Dakle, imate pravo na plaću kako je određena ugovorom o radu, ako slučajno kolektivnim ugovorom nije predviđena veća plaća.

Pri tome, kako ste naveli, sad je Vaša plaća određena u bruto iznosu, pa imate pravo na tu bruto plaću. Kod toga, ako se ubuduće Vaše porezne olakšice izmjene, promjenit će se i neto plaća. Osim toga, možete, ako Vam to nešto znači, porezne olakšice prebaciti na suprugu, čime će ona ostvarivati olakšice.

Na koncu, za precizniji odgovor valjalo bi vidjeti Vaš ugovor o radu, kako bi se vidjelo ima li možda mjesta i drukčijem tumačenju. Naime, da li je u ugovor o radu stavljen samo iznos bruto plaće, ili je u ugovoru naveden način izračuna ili sl. što može zahtijevati tumačenja, koja bi eventualno mogla biti drukčija od navedenih.

Naravno, bez ugovora ništa konkretnije nije moguće reći. Međutim, valja imati na umu, ako su u ugovoru neke odredbe nejasne, dakle da traže tumačenje bez kojeg ga nije moguće primjeniti, generalno važi pravilo da ugovor treba tumačiti u korist one strane koja ga je dobila na potpis, tj. Vas.

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.