Imam li pravo na otpremninu i plaćene preraspodijeljene sate kao prekovremene, ako dobijem rješenje za mirovinu? Poslodavac bi u tom slučaju uštedio na otkaznom roku od 6 mjeseci i godišnjem. Iznos otpremnine i pravo na otkazni rok potpisan mi je od strane direktora društva.
Ako se radi o redovitom otkazu ugovora o radu, imate pravo na otkazni rok i otpremninu sukladno odredbama Zakona o radu odnosno odredbama ugovora o radu ili kolektivnog ugovora koji vrijedi za Vašeg poslodavca, ukoliko bi te odredbe bile povoljnije od odredbi Zakona o radu.U tom slučaju Vaš poslodavac Vam je dužan omogućiti korištenje radnih sati ostvarenih u preraspodjeli, ali isto tako nema zapreke da postignete dogovor s poslodavcem da Vam se ugovor o radu raskine i prije isteka trajanja otkaznog roka (odnosno da ne odrađujete otkazni rok), a da Vam se sati preraspodjele plate kao prekovremeni sati.
Ističem da je to pitanje dogovora Vas i poslodavca, a nikako ne obveza poslodavca, iako pretpostavljam da bi takvo rješenje poslodavcu moglo biti prihvatljivo.
Ako raskidate ugovor o radu radi odlaska u mirovinu, nemate pravo na otkazni rok i na otpremninu radi otkaza ugovora o radu, već samo na otpremninu radi odlaska u mirovinu (ako je tako regulirano Vašim ugovorom o radu, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu).
Treba naglasiti da je ta otpremnina, u pravilu, značajno manja od otpremnine koja se isplaćuje u slučaju redovitog otkaza ugovora o radu.
Sati ostvareni u preraspodjeljenom radnom vremenu ne smatraju se prekovremenim radom, osim ako protekom razdoblja u kojem se ujednačuje razdoblje rada u vremenu dužem od punog radnog vremena, s razdobljem rada u vremenu kraćem od punog radnog vremena, radniku ne bude omogućeno ujednačavanje prosječnog radnog vremena na puno radno vrijeme.
U konkretnom slučaju, mišljenja sam, da poslodavac ne bi bio dužan radniku koji svojom voljom raskida ugovor o radu, isplatiti sate ostvarene u preraspodijeljenom radnom vremenu kao prekovremeni rad, već kao redovni rad.
Takvu obvezu poslodavac bi imao samo ako svojom odlukom ne bi osigurao radniku, da unutar razdoblja u kojem se vrši preraspodjela radnog vremena, radi kraće od punog radnog vremena kako bi se radno vrijeme ujednačilo.