Share
Tweet
Share
Send to friend

Kad razgovor za posao postane test živaca

Ispitivači koriste različite strategije kako bi odabrali najboljeg kandidata.

Kad razgovor za posao postane test živaca
Kada se na jedno radno mjesto prijavi 400 kandidata, a priliku za razgovor dobije njih 20-ak, to je još uvijek velika brojka jer, traži se samo jedan. 
 
U užem izboru svi su kandidati podjednako dobri i kvalificirani pa u konačnoj odluci nerijetko presuđuju nijanse. Kako njih nije uvijek jednostavno definirati postavljanjem uobičajenih pitanja, ispitivači nerijetko posežu za trik pitanjima. 
 
Cilj trik pitanja nije dobiti točan odgovor već utvrditi kako kandidat razmišlja, kako reagira i koliko je
snalažljiv. 
 
Sljedeći put kada na razgovoru za posao čujete neobično pitanje, nemojte se opterećivati time koji odgovor ispitivač očekuje. Budite iskreni, spontani i odgovorite ono što možete dodatno pojasniti. Jedino na taj način trik pitanja neće vas uplašiti. 
 
Evo što se sve može dogoditi na razgovoru za posao: 

Ispitivač će napraviti stanku 

Ponekad ispitivač namjerno napravi (neugodnu) pauzu. Ako vas pritom nastavi gledati u oči to može značiti samo jedno: očekuje da nastavite pričati, traži dodatne informacije. 
 
U ovakvim trenutcima većina će ljudi intuitivno početi pričati, ali ima i pojedinaca koji u takvim situacijama naprosto ‘zablokiraju’ ili ne razumiju što se od njih očekuje. 
 
Nema dileme: ispitivač naprosto želi da svoj prvotni odgovor dodatno pojasnite. Ovo je dobra prilika da iznesete konkretan primjer kojim ćete ilustrirati ono što ste rekli na početku. 

Konkretna pitanja o bivšem šefu 

Kada vam ispitivač postavi vrlo konkretno pitanje o bivšem poslodavcu (kako se piše njegovo prezime, koja je točno njegova funkcija i sl.) vjerojatno ćete se osjećati nelagodno jer mislite da potencijalni poslodavac ima namjeru kontaktirati vašeg bivšeg poslodavca i zatražiti dodatne informacije o vašem radu ili vas dodatno ‘provjeriti’. 
 
Ne mora vam biti neugodno. U većini slučajeva sugovornici vas postavljanjem ovakvih pitanja žele potaknuti na iskrenost. Nekoliko iskrenih odgovora na ovakvu vrstu pitanja automatski vas potiče da i u odgovorima na ostala pitanja težite iskrenim odgovorima. 

Vokabular je važan 

Nije samo važno što govorite već i kako govorite. Služite se standardnim hrvatskim jezikom – ovo je poslovni razgovor pa i govor mora biti primjeren. Poželjni su jasni i precizni odgovori, u prošlom vremenu i osobni (izražavanje u prvom licu jednine). Pustite da činjenice govore same za sebe, ne trebaju vam kićeni izrazi, fraze i ogromna količina pridjeva. 
 
Osim toga, kroz svaki svoj odgovor pokušajte plasirati pozitivnu misao ili poruku. Npr. kada govorite o svom bivšem poslu, pošaljite sugovorniku poruku da je u pitanju bilo dragocjeno iskustvo, a ne uludo potrošeno vrijeme. Izbor riječ u tome će igrati važnu ulogu. 

Bolji kandidati odgovaraju u perfektu 

Kada vas ispitivač traži da opišete neku konkretnu situaciju (npr. izazov s kojim ste se susreli), ako ste kvalitetan kandidat odgovorit ćete u prošlom vremenu. Npr. “Imao sam klijenta koji je imao problema sa serverom i postojala je opasnost da neće moći ispoštivati rok…” Za razliku od toga, slabiji će dojam ostaviti osoba koja odgovara na sljedeći način: “Smirio bih osobu pokušavajući joj objasniti…” Perfekt naprosto zvuči – konkretno. A to se traži. 

Ključne riječi 

Ispitivač osluškuje koliko često koristite riječi ‘uvijek’ i ‘nikad’. Česta upotreba ovih riječi znači da ste isključivi. Lošiji kandidati koriste ove riječi 100% češće od dobrih kandidata. 
 

Izvor: Business Insider

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.