Share
Tweet
Share
Send to friend

Ocjena zaposlenika: Što ne smijete reći

Ponekad razliku čini ono što – ne kažete.

Ocjena zaposlenika: Što ne smijete reći

Prvi put otkad ste poslodavac odlučili ste analizirati rad svojih zaposlenika. I dobili ste rezultate, koje želite prokomentirati s njima. Kako to učiniti? Ili još bolje, što ne treba učiniti prilikom evaluacije?

1) Ne pričajte o planovima koje ne možete ostvariti.

Možda želite organizirati team building. Ili priuštiti zaposlenicima dodatnu edukaciju. Ako niste sigurni da ćete do doista i napraviti, ne govorite ništa. Nemojte davati obećanja koja ne možete ispuniti.

Kada nešto obećajete, nemojte reći da ćete to ‘možda’ ili ‘vjerojatno’ učiniti. Zaposlenike ne zanima ‘možda’ već ‘sigurno’.

Ako imate iskrenu namjeru ispuniti obećanje, ali spletom okolnosti ispada da to niste u mogućnosti, obavijestite zaposlenike o tome.  

2) Ne govorite o osobnosti.

Možda nečija izvedba u posljednje vrijeme nije najbolja. Razgovarajte o ponašanju zaposlenia, ali ne i o njegovom karakteru.

3) Ne pričajte o drugim zaposlenicima.

Procijenite rad svakog zaposlenika uspoređujući ga sa standardima ili ciljevima tvrtke, ali nemojte uspoređivati zaposlenike međusobno (“Kad je Ivan dobio sličan zadatak, on je…”)

4) Ne tražite zaposlenika da sam sebe ocjenjuje.

Koja je svrha toga? Ako je zaposlenik izvrstan, nemojte očekivati od njega da to sam kaže – vi mu recite da je izvrstan.

Ako je zaposlenik podbacio, ne tražite od njega da to sam kaže. Istaknite mu u čemu primjećujete lošije rezultate i pomozite mu da ih popravi.

5) Ne zaboravite konkretne primjere.

O čemu god govorili, potkrijepite tvrdnje konkretnim primjerima. Ako nemate konkretne primjere, nemate argument.

6) Ne ističite samo nedavne primjere.

Ukoliko procjenjujete nečiji rad unatrag godinu dana (ili više), istaknite primjere koji se odnose na cjelogodišnji rad. To je posebno važno ukoliko je zaposlenik napravio odličan posao početkom godine - cijenit će što to niste zaboravili.

7) Nemojte raspravljati.

Možda se zaposlenik ne slaže s vašom procjenom. To je prirodno stoga poslušajte što ima za reći. Budite profesionalni. Razgovarajte. Ispitajte razloge. Podijelite svoje viđenje. Ali nemojte raspravljati.

8) Budite osoba od povjerenja.

Budite iskreni u svojoj ocjeni, ali nemojte s jednim zaposlenikom dijeliti informacije o ostalima.  Individualni razgovori sa zaposlenicima mogu biti produktivni samo ukoliko postoji međusobno povjerenje.

Izvor: Inc.com

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.