Share
Tweet
Share
Send to friend

Otkrijte koliko vas zaposlenici poštuju

Ne morate posezati za anonimnim anketama ili angažirati 'krtice' da biste doznali koliko vas zaposlenici poštuju. Njihovu naklonost sigurno imate, ako ne radite ove stvari…

Otkrijte koliko vas zaposlenici poštuju

Poštovanje. Od zaposlenika biste ga trebali dobivati automatski, jer su vam podređeni, zar ne? Nije tako jednostavno. Mnogi šefovi gube poštovanje svojih zaposlenika zato jer zaposlenici u njih gube povjerenje. 

Drugim riječima, kada vaši ‘sljedbenici’ počinju sumnjati u vaše vodstvo, svaka vaša odluka postaje upitna. Kako vam se to ne bi dogodilo, provjerite što sve kod zaposlenika izaziva nepovjerenje i manjak poštovanja: 

1) Nedostatak povjerenja 

Možda mislite da je ovdje u pitanju problem ‘kokoš-jaje’, ali nije. Kada zaposlite osobu da radi određeni posao, ona očekuje da vjerujete u njene sposobnosti. Mikro menadžment i nadgledanje svakog koraka zaposlenika izraziti su demotivatori jer pojedincu šalju poruku da ga nadređeni smatra nekompetentnim i nesposobnim. 

Uzmite vremena i promislite o kvalitetama svakog svog zaposlenika. Budite fer u raspodjeli poslova i postavljajte im izazove kroz koje će moći iskorištavati svoj potencijal. Bez vas, da im pušete za vratom.

2) Nesigurnost 

Postoje šefovi koji ne dozvoljavaju svojim zaposlenicima da napreduju zato jer su i sami nesigurni. Jednako tako, nesiguran šef ‘izazovnije’ zadatke uvijek daje jednim te istim ljudima, jer se boji da netko drugi to ne zna napraviti i da će ga osramotiti. Ova nesigurnost posebno je izražena kod žena. Nerijetko, nesigurnost proizlazi iz šefovog straha da zaposlenik želi doći na njegovo radno mjesto.

Većina zaposlenika zaista želi imati dobar odnos sa svojim šefovima, a malo koji zaposlenik bi htio raditi šefov posao. Ipak je lakše raditi za nekoga, pogotovo kada se uz njega osjećate ugodno i kada ta osoba u vama potiče ono najbolje. 

3) Nepoštivanje tuđeg vremena  

Šefovi ponekad očekuju da zaposlenici prekinu sve što rade, zato jer je ono što im oni imaju za reći važnije od tog posla. Postoje i oni koji zadržavaju zaposlenike na dugim (i neproduktivnim) sastancima, a istovremeno im se podrazumijeva da nakon toga svi nastave raditi svoj posao maksimalno predano i produktivno. 

Naravno da kao šef imate pravo sazivati sastanke, očekivati da svi slušaju što imate za reći. Ipak, šef treba poznavati i opseg posla svojih zaposlenika. Također, mora imati na umu da ne postoje 'teži' i 'lakši' već samo 'različiti' poslovi. Svačiji je rad jednako vrijedan i svatko mora imati kvalitetne uvjete rada, kako bi svoje rokove izvršavao na vrijeme. Ometanje drugih u radu je nekulturno, a svakako nije niti produktivno. 

4) Loše komunikacijske vještine

Bespogovorna poslušnost nužna je u vojsci, posebno u izvanrednim okolnostima. S druge strane, moderni poslovni prostori mjesta su u kojima su razmjena informacija, dodatna pojašnjenja i razumni rokovi vrlo uobičajena pojava. 

Istina je da menadžeri moraju pronalaziti rješenja u ključnim situacijama, ali to ne znači da moraju biti isključivi. Zaposlenici imaju svoje mišljenje i nije ih loše pitati što misle o konkretnom problemu. Nitko ne voli diktatore.

5) Donošenje loših odluka

Loše je relativan pojam. Ono što je loše za zaposlenike, može biti dobro za tvrtku. Ponekad je teško pronaći rješenje koje će zadovoljiti obje strane. Ponekad naprosto morate odabrati stranu. Ipak, prije nego što donesete diskutabilnu odluku, promislite o njenim krakoročnim i dugoročnim posljedicama. Je li ta odluka zaista nužna i kako će utjecati na moral zaposlenika? Kako će konkretna odluka unaprijediti rad tvrtke u pojedinim segmentima?

Jednom kada ste donijeli odluku, važno je i kako ćete je izložiti zaposlenicima, posebno ako se izravno tiče njih.

6) Zbijanje neukusnih šala 

Nekim zaposlenicima to je možda prihvatljivo ili lako oprostivo, ali postoje i oni kojima nije. Čovjek koji dolazi na posao psihički je pripremljen na to da ulazi u poslovno okruženje. Neukusna šala 'odmah s vrata' zaista je posljednja stvar s kojom bilo tko od nas želi započeti svoj radni dan. To se posebno odnosi na seksističke izjave, komentiranje stila odijevanja, frizure ili kakve druge dvosmislene aluzije.

Nitko ne kaže da je smisao za humor zabranjen, ali nekim šalama s razlogom nije mjesto u uredima. Zaposlenici koji se na takve komentare pristojno smiješe možda su zapravo duboko uvijeđeni, ali se ne usude to priznati.

I za kraj...

Naravno, vi ste šef, što znači da možete narediti ljudima da vas poštuju. Ali, ne želite poštovanje steći na taj način već želite da ono bude rezultat vaše profesionalnosti, kolegijalnosti i drugih kvaliteta koje zaposlenici u vama prepoznaju.

Slušajte, komunicirajte jasno, pomažite drugima da uspiju, ponašajte se kao vođa, ali istovremeno pružajte podršku i budite dobar primjer. Samo tamo imat ćete (ili zadržati) poštovanje svojih zaposlenika. 

Izvor: Business2community 

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.