Što staviti u životopis, a koje informacije izostaviti, dilema je s kojom se svaki ozbiljan tražitelj posla suočava sa svakom novom prijavom na oglas za posao.
Svaki životopis i svaki oglas za posao su specifični stoga i prijavu na oglas uvijek treba prilagoditi uvjetima natječaja, a to nerijetko podrazumijeva i prilagodbu životopisa.
Uvijek je dobro slijediti pravilo: pružite kratke i jasne informacije o svojim postignućima.
Sezonski poslovi u pravilu traju po nekoliko mjeseci. Budući da poslodavci traže zaposlenike brzo i na relativno kratko vrijeme, informacije koje navodite u životopisu moraju također biti prilagođene tom tempu.
To znači, moraju biti kratke i jasne, s naglaskom na postignuća, a bez pretjerano detaljnog opisa poslova koje ste radili (a koji se podrazumijevaju).
Evo bez čega možete:
1) Vaša očekivanja
Što vi očekujete od (sezonskog) posla načelno je poznata stvar. Stoga u molbi za posao ili u sažetku životopisa radije istaknite svoje osnovne kvalifikacije i vještine – to će poslodavcu najbolje dočarati jeste li osoba koju traži i što mu možete ponuditi.
2) Nagrade i hobiji koji nemaju veze s poslom
Uvijek je poželjno istaknuti priznanja koja ste primili ili hobije koje imate, ali hobi koji traži slične vještine kao i vaš posao uvijek će ostaviti bolji dojam od hobija koji nema veze s onim što radite.
Poslodavac želi precizne informacije o tome koliko je kandidat kvalificiran za posao i koliko u svoje slobodno vrijeme radi na razvoju svojih profesionalnih vještina. Svaka suvišna informacija odvlači pažnju.
3) Loš vizualni dojam
Držite se zlatnog pravila da s jednostavnim nikada ne možete pogriješiti. Odaberite jednu vrstu i veličinu fonta, naglasite (podebljanim slovima) samo bivše radne pozicije.
Pišite u natuknicama jer su one preglednije od cijelih rečenica ili poglavlja. Koristite razmak od jednog ili jednog i pol retka, ali ne više ili manje od toga.
Dokument koji djeluje skladno ugodan je oku i mami na čitanje, a ne oduzima previše vremena (što je velika prednost).
4) Opis posla
Umjesto da trošite vrijeme na opisivanje svega što ste radili, radije objasnite kako ste to radili i zašto je to bilo posebno korisno vašem bivšem poslodavcu i gostima/klijentima.
Postignuća su ono što vas razlikuje od ostalih kandidata.
Važno
Koliko ste puta sami sebe 'uhvatili' kako se kod svojih prijatelja raspitujete o nekom novom poznaniku ili kolegi na poslu? Prikupljanje dodatnih informacija od ljudi kojima vjerujete važan je dio svakodnevice, pa tako i u poslu.
Preporuke bivših poslodavaca stoga su posebno korisne i dobro ih je imati. To vašem budućem poslodavcu ulijeva povjerenje da će zaposliti kvalitetnu osobu. A i uvijek lijepo izgleda kada nas drugi hvale.
Izvor: Mashable